Stora Söder 5 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 134 | 25 | 15 | 29 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 25 | 15 | 29 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | 105 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −134 | −25 | −15 | −29 | −24 |
| Finansiella poster | 234 | 693 | 172 | −1 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 235 | 693 | 172 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 100 | 668 | 157 | −30 | −23 |
| Resultat före skatt | 100 | 668 | 157 | −30 | −23 |
| Årets resultat | 100 | 668 | 157 | −30 | −23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 922 | 1 393 | 1 124 | 1 127 | 755 |
| Anläggningstillgångar | 920 | 1 391 | 1 117 | 1 117 | 746 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 470 | 470 | – | – |
| Byggnader och mark | 0 | 470 | 470 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 920 | 920 | 647 | 1 117 | 746 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 920 | 920 | 647 | 1 117 | 746 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 2 | 7 | 10 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 5 | 8 | 7 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 8 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 5 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 922 | 1 393 | 1 124 | 1 127 | 755 |
| Eget kapital | 469 | 719 | 412 | 254 | 661 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 419 | 669 | 362 | 204 | 611 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 319 | 2 | 204 | 234 | 634 |
| Årets resultat | 100 | 668 | 157 | −30 | −23 |
| Kortfristiga skulder | 452 | 674 | 712 | 873 | 93 |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 29 |
| Övriga skulder | 440 | 649 | 700 | 861 | 54 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | 362 | 204 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 920 | 920 | 647 | 647 | 746 | 1 106 |
| Årets inköp | 0 | – | – | 470 | 87 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 99 | 447 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 273 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 470 | 470 | 470 |
Om bolaget
- Adress
- PRENNEGATAN 13, 223 53 LUND
- Registrerat
- 2012-12-20
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av boenden på land samt på vatten såsom båt. Investering i finansiella instrument.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att äga och förvalta fast och lös egendom, investering i finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.