ELMIO AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 971 | 1 391 | 938 | 718 | 659 | 0 |
| Nettoomsättning | 971 | 1 391 | 938 | 718 | 659 | 0 |
| Rörelsekostnader | 750 | 1 039 | 943 | 794 | 421 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 96 | 46 | 63 | 81 | 27 | 16 |
| Personalkostnader | 654 | 991 | 873 | 706 | 389 | 7 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 7 | 7 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | 221 | 353 | −4 | −76 | 238 | −23 |
| Finansiella poster | 13 | −1 | −1 | 38 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 0 | 0 | 38 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 234 | 351 | −5 | −38 | 238 | −23 |
| Bokslutsdispositioner | −66 | −92 | 4 | 11 | −62 | 16 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −62 | −90 | 0 | 9 | −62 | 16 |
| Förändring av överavskrivningar | −4 | −2 | 4 | 2 | – | – |
| Resultat före skatt | 167 | 259 | −1 | −27 | 175 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 56 | 7 | 2 | 40 | 0 |
| Årets resultat | 129 | 204 | −8 | −29 | 135 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 716 | 767 | 518 | 540 | 665 | 282 |
| Anläggningstillgångar | 209 | 222 | 223 | 191 | 286 | 277 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 9 | 16 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 2 | 9 | 16 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 209 | 222 | 222 | 182 | 270 | 277 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 209 | 222 | 222 | 182 | 270 | 277 |
| Omsättningstillgångar | 507 | 545 | 295 | 349 | 379 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 120 | 64 | 192 | 189 | 2 |
| Kundfordringar | – | 0 | 50 | 152 | 171 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 120 | 13 | 40 | 15 | 0 |
| Kassa och bank | 492 | 426 | 230 | 157 | 190 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 716 | 767 | 518 | 540 | 665 | 282 |
| Eget kapital | 367 | 438 | 234 | 242 | 370 | 235 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 317 | 388 | 184 | 192 | 320 | 185 |
| Balanserat resultat | 188 | 184 | 192 | 220 | 185 | 192 |
| Årets resultat | 129 | 204 | −8 | −29 | 135 | −7 |
| Obeskattade reserver | 214 | 148 | 56 | 60 | 71 | 9 |
| Periodiseringsfonder | 152 | 152 | 62 | 62 | 71 | 9 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | −4 | −6 | −2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 135 | 181 | 228 | 238 | 223 | 38 |
| Leverantörsskulder | 11 | 13 | 11 | 18 | 17 | 0 |
| Skatteskulder | 82 | 67 | 50 | 94 | 58 | 0 |
| Övriga skulder | 29 | 94 | 160 | 120 | 142 | 33 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 8 | 6 | 6 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | – | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 192 | 320 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har bolaget haft färre kunduppdrag vilket resulterat i en lägre omsättning jämfört med föregående år, på grund av detta har nettoomsättningen minskat med 30 % i jämförelse med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har omsättningen ökat med 48 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror till största delen på ett nytt och mer omfattande kunduppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 31 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror på en ökad aktivitet i bolaget med fler projekt jämfört med tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året utökat sin verksamhet igen efter ett par år med mindre verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 209 | 222 | 222 | 182 | 270 | 277 | 292 |
| Årets inköp | 80 | 0 | 40 | 118 | 60 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 93 | 0 | – | 207 | 68 | 15 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 22 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 22 | 20 | 13 | 5 |
| Årets avskrivningar | 0 | 2 | 7 | 7 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- CARL JOHANSGATAN 49, 216 16 LIMHAMN
- Registrerat
- 2012-12-11
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall ha som verksamhet att utföra konsulttjänster inom områdena marknadsföring, redovisning och företagsutveckling. Bolaget skall också ha som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 145-4651
- ELMIO AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företaget har sitt säte i Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-28
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av att tillhandahålla konsulttjänster inom marknadsföring, företagsutveckling och finansiell administration.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.