Start › Kalmar län › Silverdalen
Ströms Skorstenar & Kaminer AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 505 | 3 289 | 2 961 | 2 716 |
| Nettoomsättning | 2 505 | 3 289 | 2 925 | 2 716 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 36 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 313 | 2 785 | 2 637 | 2 257 |
| Råvaror och förnödenheter | 934 | 1 318 | 1 230 | 1 008 |
| Övriga externa kostnader | 335 | 434 | 437 | 383 |
| Personalkostnader | 922 | 910 | 867 | 810 |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 123 | 103 | 56 |
| Rörelseresultat | 193 | 504 | 324 | 459 |
| Finansiella poster | −12 | −17 | −17 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 18 | 18 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 181 | 487 | 307 | 458 |
| Bokslutsdispositioner | 192 | 60 | 220 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 70 | 60 | 220 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 122 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 373 | 547 | 527 | 458 |
| Skatt på årets resultat | 80 | 117 | 115 | 95 |
| Årets resultat | 293 | 430 | 412 | 363 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 914 | 3 285 | 3 168 | 2 539 |
| Anläggningstillgångar | 2 088 | 1 971 | 1 853 | 1 272 |
| Materiella anläggningstillgångar | 548 | 671 | 793 | 452 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 548 | 671 | 793 | 452 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 540 | 1 300 | 1 060 | 820 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 540 | 1 300 | 1 060 | 820 |
| Omsättningstillgångar | 826 | 1 314 | 1 315 | 1 267 |
| Varulager m.m. | 372 | 533 | 591 | 445 |
| Råvaror och förnödenheter | 372 | 533 | 591 | 445 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 103 | 173 | 169 |
| Kundfordringar | 188 | 103 | 172 | 151 |
| Övriga fordringar | 27 | 0 | 0 | 18 |
| Kassa och bank | 239 | 678 | 551 | 653 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 914 | 3 285 | 3 168 | 2 539 |
| Eget kapital | 2 367 | 2 524 | 2 094 | 1 682 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 317 | 2 474 | 2 044 | 1 632 |
| Balanserat resultat | 2 024 | 2 044 | 1 632 | 1 270 |
| Årets resultat | 293 | 430 | 412 | 363 |
| Obeskattade reserver | 84 | 276 | 336 | 556 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 70 | 130 | 350 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 84 | 206 | 206 | 206 |
| Långfristiga skulder | 105 | 167 | 225 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 105 | 167 | 225 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 358 | 318 | 513 | 301 |
| Skulder till kreditinstitut | 60 | 56 | 52 | 0 |
| Leverantörsskulder | 70 | 53 | 256 | 63 |
| Skatteskulder | 0 | 10 | 7 | 0 |
| Övriga skulder | 118 | 88 | 93 | 121 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 110 | 110 | 105 | 117 |
| Ställda säkerheter | 328 | 404 | 481 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | 0 | 0 |
| Äganderättsförbehåll | 328 | 404 | 481 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 450 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 540 | 1 300 | 1 060 | 820 | 580 |
| Årets inköp | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 240 | 240 | 240 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 082 | 1 082 | 1 082 | 665 | 506 |
| Årets inköp | – | – | 532 | 159 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 115 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 533 | 411 | 288 | 213 | 157 |
| Årets avskrivningar | 122 | 123 | 103 | 56 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 27 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VINKELGATAN 8, 577 50 SILVERDALEN
- Registrerat
- 2012-12-07
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva skorstensrenoveringar och byggverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 136-5055
- Ströms Skorstenar & Kaminer AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hultsfred
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver skorstensrenoveringar samt mindre snickeriarbeten. Företaget har sitt säte i Hultsfred .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.