Start › Stockholms län › Stockholm
Economy Alliance Sverige AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 670 | 109 | 181 | 237 | 788 | 610 |
| Nettoomsättning | 0 | 642 | 109 | 181 | 237 | 788 | 610 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 28 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 113 | 843 | 194 | 461 | 293 | 629 | 520 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 105 | 417 | 173 | 428 | 257 | 497 | 362 |
| Personalkostnader | 0 | 412 | 4 | 0 | 3 | 99 | 74 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 17 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −113 | −173 | −85 | −281 | −57 | 159 | 91 |
| Finansiella poster | −44 | −18 | −16 | 0 | −194 | −1 | −2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 191 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 44 | 18 | 16 | 0 | 3 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −157 | −191 | −101 | −281 | −250 | 158 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 70 | −45 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 70 | −45 | −25 |
| Resultat före skatt | −157 | −191 | −101 | −281 | −180 | 113 | 64 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | 29 | 17 |
| Årets resultat | −157 | −191 | −101 | −281 | −188 | 83 | 47 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | −273 | 40 | 17 | 159 | 195 | 390 | 216 |
| Anläggningstillgångar | 23 | 30 | 17 | 33 | 66 | 287 | 132 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 30 | 17 | 33 | 66 | 99 | 132 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 30 | 17 | 33 | 66 | 99 | 132 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 188 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 0 | 188 | 0 |
| Omsättningstillgångar | −296 | 9 | 0 | 126 | 129 | 103 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | −296 | 8 | 0 | 106 | 128 | 79 | 82 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 47 | – | – |
| Övriga fordringar | −296 | −76 | 0 | 106 | 81 | 79 | 82 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 84 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 0 | 20 | 1 | 24 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | −273 | 40 | 17 | 159 | 195 | 390 | 216 |
| Eget kapital | −359 | −202 | −10 | 50 | 50 | 133 | 158 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −409 | −252 | −60 | 0 | 0 | 83 | 108 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −252 | −60 | 41 | 280 | 188 | 0 | 61 |
| Årets resultat | −157 | −191 | −101 | −281 | −188 | 83 | 47 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 70 | 25 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 70 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 241 | 27 | 110 | 144 | 186 | 32 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | 2 | 24 | 3 | 37 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Övriga skulder | 84 | 241 | 15 | 76 | 90 | 128 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 0 | 83 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 41 | 280 | 105 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare att tidigare investeringar nu gått att fakturera.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 188 | 188 |
| Årets inköp | – | 188 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 188 | – |
| Årets nedskrivningar | 188 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 165 |
| Ackumulerade avskrivningar | 149 | 132 | 99 | 66 | 33 |
| Årets avskrivningar | 17 | 33 | 33 | 33 | 33 |
Om bolaget
- Adress
- TORKEL KNUTSSONSGATAN 27, 118 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-12-06
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget är en sammanslutning av agenter, energiexperter och företag som ska arbeta för att stärka den svenska industrins konkurrenskraft och lönsamhet genom att minska industrins energiförbrukning, energikostnad och miljöpåverkan, agera säljagent åt utvalda företag verksamma inom clean-tech och bioenerginäringen genom att hitta och förmedla industri- och fastighetskunder som efterfrågar det uppdragsgivarna säljer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-05-13
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget är en sammanslutning av agenter, energiexperter och företag som ska arbeta för att stärka den svenska industrins konkurrenskraft och lönsamhet genom att minska industrins energiförbrukning, energikostnad och miljöpåverkan, agera säljagent åt utvalda företag verksamma inom clean-tech och bioenerginäringen genom att hitta och förmedla industri- och fastighetskunder som efterfrågar det uppdragsgivarna säljer samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM.
Väsentliga händelser
Under det gångna året har Economy Alliance Sverige AB befunnit sig i en uppbyggnadsfas, med fokus på att utveckla en hållbar affärsmodell och etablera långsiktiga samarbeten. Detta har inneburit att bolaget under perioden inte haft någon fakturering eller omsättning. Hösten 2024 genomfördes en testlansering av ett medlemsbaserat affärskoncept riktat till solcellsbranschen. Responsen från marknaden var mycket positiv och bekräftade både behovet och potentialen i bolagets erbjudande. Sedan dess har bolaget ingått flera strategiska partnerskap med ledande grossister och säljbolag. I maj 2025 tecknades det första kommersiella avtalet, med intäktsgenerering från och med juni 2025. Ytterligare avtal är under förhandling, vilket skapar goda förutsättningar för en kontinuerlig intäktstillväxt framöver. Även om bolaget hittills har redovisat ett negativt resultat, har den strukturella grunden nu lagts. Ledningen bedömer att bolaget har goda förutsättningar att nå ett positivt resultat redan under innevarande år. Med stärkt affärsmodell, strategiska samarbeten och en tydlig marknadsposition ser vi med tillförsikt på framtiden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.