Start › Östergötlands län › Norrköping
Buvik Form & Färg AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 201 | 10 | 112 | 247 | 704 | 958 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 10 | 112 | 246 | 702 | 957 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 201 | – | 0 | 1 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 0 | 83 | 169 | 176 | 211 | 218 | 223 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 49 | 51 | 60 | 81 | 85 | 96 |
| Personalkostnader | 0 | 34 | 38 | 36 | 50 | 52 | 47 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Rörelseresultat | 1 | 118 | −159 | −64 | 35 | 486 | 735 |
| Finansiella poster | 0 | 295 | 2 | 0 | 33 | −1 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 294 | – | 0 | 34 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 413 | −157 | −64 | 68 | 485 | 735 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 314 | 70 | 40 | −120 | −215 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 314 | 70 | 0 | −120 | −175 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 40 | 0 | −40 |
| Resultat före skatt | 1 | 413 | 157 | 6 | 108 | 365 | 520 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 84 | 36 | 2 | 23 | 79 | 114 |
| Årets resultat | −1 | 329 | 121 | 3 | 86 | 287 | 406 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 460 | 379 | 1 229 | 1 430 | 1 528 | 1 803 | 1 460 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 1 120 | 1 200 | 1 280 | 240 | 320 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 80 | 160 | 240 | 320 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 0 | 80 | 160 | 240 | 320 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 120 | 1 120 | 1 120 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 1 120 | 1 120 | 1 120 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 460 | 379 | 109 | 230 | 248 | 1 563 | 1 140 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | −24 | 52 | 109 | 119 | 52 | 118 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 4 | 35 | 51 | 116 |
| Övriga fordringar | 84 | −24 | 52 | 105 | 84 | 2 | 2 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 52 | 52 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 52 | 52 |
| Kassa och bank | 376 | 404 | 57 | 121 | 128 | 1 458 | 970 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 460 | 379 | 1 229 | 1 430 | 1 528 | 1 803 | 1 460 |
| Eget kapital | 378 | 379 | 1 160 | 1 039 | 1 036 | 950 | 664 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 328 | 329 | 1 110 | 989 | 986 | 900 | 614 |
| Balanserat resultat | 329 | 0 | 989 | 986 | 900 | 614 | 208 |
| Årets resultat | −1 | 329 | 121 | 3 | 86 | 287 | 406 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 314 | 384 | 424 | 304 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 314 | 384 | 384 | 264 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 40 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 82 | 0 | 69 | 77 | 108 | 428 | 493 |
| Skatteskulder | 82 | – | – | – | 0 | 128 | 159 |
| Övriga skulder | – | 0 | 69 | 77 | 90 | 300 | 333 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 328 | – | 1 110 | 950 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 989 | 986 | 900 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten är under avveckling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga lägre fakturering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då antalet uppdrag varit lägre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 400 | 400 |
| Försäljningar och utrangeringar | 400 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 400 | 320 | 240 | 160 | 80 |
| Årets avskrivningar | – | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Återförda avskrivningar | 400 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDRA PROMENADEN 21, 602 34 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2012-12-05
- Bransch
- Arkitektverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom konst, hantverk och byggnadsarkitektur. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper. Samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom konst, hantverk och byggnadsarkitektur. Företaget har sitt säte i Norrköping Verksamheten är vilande. Bolaget är dotterbolag till Buvik Consulting AB, 556871-9511.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 239 kB | Öppna |
| 2024 | 240 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Buvik Consulting AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver verksamhet inom konst, hantverk och byggnadsarkitektur. Företaget har sitt säte i Norrköping Verksamheten är vilande. Bolaget är dotterbolag till Buvik Consulting AB, 556871-9511.
-
Buvik Consulting ÄB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet är avvecklad och såld. Bolaget är helägt dotterbolag till Buvik Consulting ÄB, 556871-9511.