Start › Dalarnas län › Rättvik
Rättviks Tunnbrödsbageri och Handelsbod AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 225 | 1 453 | 1 486 | 1 540 | 2 061 | 1 624 | 1 535 | 1 351 |
| Nettoomsättning | 1 024 | 1 257 | 1 308 | 1 428 | 1 730 | 1 452 | 1 365 | 1 292 |
| Övriga rörelseintäkter | 200 | 195 | 178 | 112 | 331 | 173 | 170 | 59 |
| Rörelsekostnader | 1 088 | 1 232 | 1 538 | 1 840 | 1 651 | 1 549 | 1 499 | 1 133 |
| Handelsvaror | 230 | 306 | 432 | 453 | 425 | 426 | 482 | 364 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 372 | 357 | 606 | 276 | 336 | 335 | 339 |
| Personalkostnader | 432 | 512 | 686 | 678 | 850 | 685 | 576 | 322 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | 62 | 102 | 101 | 102 | 106 | 107 |
| Rörelseresultat | 137 | 220 | −52 | −300 | 410 | 75 | 36 | 218 |
| Finansiella poster | −65 | −86 | −104 | −63 | −52 | −52 | −53 | −56 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 66 | 88 | 104 | 63 | 52 | 52 | 53 | 56 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 134 | −156 | −363 | 358 | 24 | −17 | 162 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 214 | −41 | 41 | 70 | −36 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 130 | −106 | −25 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 84 | 65 | 66 | 70 | −36 |
| Resultat före skatt | 71 | 134 | −156 | −149 | 317 | 65 | 52 | 126 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 65 | 16 | 11 | 28 |
| Årets resultat | 71 | 134 | −156 | −149 | 252 | 49 | 41 | 98 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 884 | 1 914 | 1 896 | 1 968 | 2 432 | 2 319 | 2 209 | 2 398 |
| Anläggningstillgångar | 1 660 | 1 701 | 1 743 | 1 805 | 1 867 | 1 967 | 2 069 | 2 175 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 660 | 1 701 | 1 743 | 1 805 | 1 867 | 1 967 | 2 069 | 2 175 |
| Byggnader och mark | 1 649 | 1 683 | 1 716 | 1 749 | 1 783 | 1 816 | 1 850 | 1 883 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 11 | 19 | 27 | 56 | 84 | 151 | 220 | 292 |
| Omsättningstillgångar | 224 | 212 | 153 | 162 | 565 | 351 | 139 | 223 |
| Varulager m.m. | 19 | 19 | 18 | 16 | 20 | 16 | 13 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | 19 | 19 | 18 | 16 | 20 | 16 | 13 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 160 | 117 | 51 | 125 | 70 | 47 | 36 |
| Kundfordringar | 0 | 22 | 27 | 27 | 116 | 29 | 29 | 35 |
| Övriga fordringar | 118 | 127 | 78 | 16 | 0 | 30 | 17 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 11 | 11 | 8 | 9 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 59 | 33 | 19 | 96 | 419 | 265 | 79 | 173 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 884 | 1 914 | 1 896 | 1 968 | 2 432 | 2 319 | 2 209 | 2 398 |
| Eget kapital | 545 | 473 | 339 | 495 | 644 | 392 | 343 | 302 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 445 | 373 | 239 | 395 | 544 | 292 | 243 | 202 |
| Balanserat resultat | 373 | 239 | 395 | 544 | 292 | 243 | 202 | 104 |
| Årets resultat | 71 | 134 | −156 | −149 | 252 | 49 | 41 | 98 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 214 | 173 | 215 | 284 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 130 | 25 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 84 | 149 | 215 | 284 |
| Långfristiga skulder | 1 194 | 1 338 | 1 466 | 1 359 | 1 414 | 1 469 | 1 513 | 1 723 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 194 | 1 249 | 1 304 | 1 359 | 1 414 | 1 469 | 1 513 | 1 650 |
| Checkräkningskredit | 0 | 89 | 161 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 145 | 102 | 92 | 114 | 159 | 284 | 138 | 88 |
| Skulder till kreditinstitut | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 75 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 24 | 16 | 16 | 17 | 13 | 16 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 21 | 36 | – | 0 | 34 |
| Övriga skulder | 42 | 13 | 2 | 11 | 37 | 202 | 32 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 48 | 16 | 11 | 11 | 15 | 10 | 18 | 14 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Företagsinteckningar | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Fastighetsinteckningar | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 395 | 544 | 292 | 243 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 | 2018-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 | 2 071 |
| Ackumulerade avskrivningar | 422 | 389 | 355 | 322 | 288 | 255 | 222 | 188 | 155 |
| Årets avskrivningar | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 | 2018-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 754 | 754 | 754 | 754 | 713 | 713 | 713 | 713 | 713 |
| Årets inköp | – | – | – | 41 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 744 | 736 | 727 | 698 | 629 | 562 | 493 | 421 | 347 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 29 | 69 | – | 69 | 72 | 74 | – |
Om bolaget
- Adress
- VASAGATAN 12, 795 30 RÄTTVIK
- Registrerat
- 2012-12-04
- Bransch
- Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
Verksamhet enligt registret
Företagets verksamhet består i att baka traditionellt tunnbröd och matbröd i eget bageri. Företaget driver egen handelsbod med försäljning av det egna brödet samt lokalproducerade produkter.
Bankgironummer
- 129-3232
- RVK Tunnbrödsbageri & Handelsbod AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Rättvik
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bageri som bakar traditionellt tunnbröd och matbröd i eget bageri. Bolaget bedriver även en handelsbod i anslutning till bageriet med försäljning av det egna brödet samt lokalproducerade produkter. Verksamheten bedrivs i egna lokaler i centrala Rättvik. Företaget har sitt säte i Rättvik .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.