Start › Stockholms län › Stockholm
Norrgård Mätteknik AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 076 | 1 866 |
| Nettoomsättning | 1 076 | 1 472 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 394 |
| Rörelsekostnader | 1 106 | 1 491 |
| Handelsvaror | 177 | 222 |
| Övriga externa kostnader | 322 | 619 |
| Personalkostnader | 450 | 303 |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 237 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 110 |
| Rörelseresultat | −29 | 375 |
| Finansiella poster | −22 | −29 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 29 |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | 346 |
| Bokslutsdispositioner | 48 | −88 |
| Förändring av överavskrivningar | 48 | −88 |
| Resultat före skatt | −3 | 259 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 62 |
| Årets resultat | −8 | 197 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 797 | 1 263 |
| Anläggningstillgångar | 530 | 545 |
| Materiella anläggningstillgångar | 410 | 421 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 410 | 421 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 | 124 |
| Fordringar hos intresseföretag | 120 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 267 | 718 |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 475 |
| Kundfordringar | 183 | 393 |
| Övriga fordringar | 67 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 27 |
| Kassa och bank | 5 | 243 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 797 | 1 263 |
| Eget kapital | 249 | 357 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 199 | 307 |
| Balanserat resultat | 207 | 111 |
| Årets resultat | −8 | 197 |
| Obeskattade reserver | 229 | 277 |
| Periodiseringsfonder | 190 | 190 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 40 | 88 |
| Avsättningar | 149 | 154 |
| Långfristiga skulder | 42 | 1 |
| Övriga skulder | 42 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 127 | 473 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 52 |
| Leverantörsskulder | 38 | 287 |
| Övriga skulder | 89 | 134 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 |
| Företagsinteckningar | 400 | 400 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 80 | – |
| Medel att disponera | 199 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året 2017 minskade omsättningen pga av att bolaget inte hade lika stora jobb med inlejda underentreprenörer som 2016.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 442 | 1 297 | 1 556 |
| Årets inköp | 145 | 176 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 435 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 032 | 876 | 846 |
| Årets avskrivningar | 156 | 237 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 207 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 5137, 102 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-11-28
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsulttjänster inom byggbranschen samt äga och förvalta aktier och fast egendom. Samt tillverkning, försäljning och utbildning inom keramik. Samt Reklamtryck, textil, skyltar och annan media Samt Jakt och viltvård, kursverksamhet inom skytte,jakt och fiske.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-04-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 9 kB | Öppna |