Start › Uppsala län › Uppsala
Green Bridge Development AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 545 | 2 043 | 2 272 | 500 | 1 025 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 545 | 2 043 | 2 250 | 500 | 1 025 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 22 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 479 | 2 145 | 1 560 | 471 | 1 006 | 171 | 127 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 44 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 036 | 1 714 | 1 305 | 464 | 951 | 171 | 127 |
| Personalkostnader | 442 | 423 | 255 | 7 | 10 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 66 | −102 | 712 | 29 | 19 | −171 | −127 |
| Finansiella poster | −19 | −11 | 0 | −1 | – | 0 | 229 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 229 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 11 | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 47 | −113 | 712 | 28 | 19 | −171 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 140 | −140 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 140 | −140 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 47 | 27 | 572 | 28 | 19 | −171 | 102 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 17 | 95 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 27 | 10 | 477 | 28 | 19 | −171 | 102 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 022 | 1 361 | 2 005 | 1 439 | 1 496 | 1 258 | 2 079 |
| Anläggningstillgångar | 39 | 39 | 46 | 46 | 46 | 39 | 39 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 39 | 39 | 46 | 46 | 46 | 39 | 39 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 39 | 39 | 46 | 46 | 46 | 39 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 983 | 1 322 | 1 959 | 1 393 | 1 450 | 1 219 | 2 040 |
| Kortfristiga fordringar | 890 | 994 | 1 087 | 1 178 | 1 098 | 1 057 | 1 644 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 60 | 348 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 57 | 61 | 68 | 65 | 61 | 61 | 441 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 150 | 150 | 155 | 35 | – | – |
| Övriga fordringar | 345 | 620 | 716 | 898 | 655 | 996 | 1 203 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 487 | 164 | 153 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 93 | 328 | 872 | 215 | 352 | 162 | 396 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 022 | 1 361 | 2 005 | 1 439 | 1 496 | 1 258 | 2 079 |
| Eget kapital | 329 | 702 | 1 092 | 1 235 | 1 207 | 1 188 | 2 059 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 279 | 652 | 1 042 | 1 185 | 1 157 | 1 138 | 2 009 |
| Balanserat resultat | 252 | 642 | 565 | 1 157 | 1 138 | 1 309 | 1 907 |
| Årets resultat | 27 | 10 | 477 | 28 | 19 | −171 | 102 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 140 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 140 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 692 | 659 | 773 | 204 | 289 | 70 | 20 |
| Skatteskulder | 58 | 133 | 102 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 615 | 506 | 651 | 184 | 269 | 50 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 042 | 1 185 | 1 157 | 1 138 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat och återhämtat sig efter åren med pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nedgång av omsättning under räkenskapåret, påverkan av pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under första delen av räkenskapsåret bröt covid-19 ut och påverkade samhället och världen i stort. Vår påverkan av virusutbrottet har varit begränsad. Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget även framåt är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 46 | 46 | 46 | 39 | 39 | 53 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 7 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 14 | – |
| Omklassificeringar | – | −7 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RIPVÄGEN 18, 756 53 UPPSALA
- Registrerat
- 2012-11-26
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 588-1925
- Green Bridge Development AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-11
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva förvaltning och konsultationer inom bygg- och fastighetssektorn. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.