Start › Stockholms län › Täby
Sekada Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 791 | 738 | 375 | 1 212 | 1 653 | 2 058 | 410 | 1 313 | 2 018 |
| Nettoomsättning | 791 | 738 | 375 | 1 212 | 1 653 | 2 058 | 394 | 1 300 | 2 018 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 13 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 024 | 724 | 760 | 762 | 743 | 976 | 407 | 793 | 618 |
| Råvaror och förnödenheter | 66 | 0 | – | – | 2 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 165 | 126 | 140 | 202 | 74 | 114 | 20 | 132 | 98 |
| Personalkostnader | 792 | 598 | 614 | 554 | 661 | 854 | 379 | 622 | 477 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 7 | 7 | 9 | 7 | 40 | 43 |
| Rörelseresultat | −233 | 14 | −385 | 449 | 910 | 1 082 | 3 | 519 | 1 400 |
| Finansiella poster | −4 | 2 | −2 | −2 | 7 | −25 | −104 | −2 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −15 | 34 | 102 | −3 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 0 | 2 | 2 | 8 | 1 | 1 | 5 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −237 | 16 | −387 | 448 | 917 | 1 057 | −101 | 515 | 1 394 |
| Bokslutsdispositioner | 195 | 96 | 350 | 104 | −56 | −271 | 153 | −94 | −354 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 195 | 96 | 344 | 104 | −56 | −271 | 149 | −143 | −352 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 4 | 49 | −2 |
| Resultat före skatt | −42 | 112 | −37 | 552 | 861 | 786 | 52 | 423 | 1 040 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 29 | 5 | 124 | 180 | 175 | 35 | 95 | 233 |
| Årets resultat | −42 | 83 | −42 | 428 | 680 | 611 | 18 | 328 | 807 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 447 | 3 568 | 3 431 | 3 822 | 3 935 | 3 948 | 2 549 | 3 372 | 3 285 |
| Anläggningstillgångar | 2 182 | 3 102 | 3 102 | 3 474 | 3 181 | 1 572 | 1 615 | 522 | 648 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 13 | 20 | 29 | 34 | 163 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 6 | 13 | 20 | 29 | 34 | 163 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 182 | 3 102 | 3 102 | 3 467 | 3 167 | 1 552 | 1 586 | 488 | 485 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 182 | 3 102 | 3 102 | 3 467 | 3 167 | 1 552 | 1 586 | 488 | 485 |
| Omsättningstillgångar | 264 | 465 | 329 | 348 | 755 | 2 376 | 934 | 2 850 | 2 636 |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 222 | 229 | 265 | 180 | 297 | 682 | 12 | 230 |
| Kundfordringar | 81 | 172 | 67 | 178 | 0 | 267 | 185 | 0 | 212 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 116 | 0 | 162 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 5 | 65 | 42 | 39 | 3 | 102 | 12 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 54 | 45 | 97 | 45 | 25 | 27 | 232 | – | – |
| Kassa och bank | 128 | 244 | 100 | 84 | 575 | 2 079 | 253 | 2 838 | 2 406 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 447 | 3 568 | 3 431 | 3 822 | 3 935 | 3 948 | 2 549 | 3 372 | 3 285 |
| Eget kapital | 1 442 | 2 114 | 2 031 | 2 153 | 1 965 | 1 685 | 1 074 | 1 765 | 1 677 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 392 | 2 064 | 1 981 | 2 103 | 1 915 | 1 635 | 1 024 | 1 715 | 1 627 |
| Balanserat resultat | 1 434 | 1 981 | 2 023 | 1 675 | 1 235 | 1 024 | 1 006 | 1 387 | 820 |
| Årets resultat | −42 | 83 | −42 | 428 | 680 | 611 | 18 | 328 | 807 |
| Obeskattade reserver | 677 | 872 | 968 | 1 318 | 1 422 | 1 366 | 1 095 | 1 248 | 1 154 |
| Periodiseringsfonder | 677 | 872 | 968 | 1 312 | 1 416 | 1 360 | 1 089 | 1 238 | 1 095 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 10 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 328 | 582 | 432 | 351 | 548 | 897 | 380 | 358 | 454 |
| Leverantörsskulder | 20 | 0 | 6 | 11 | 2 | 9 | 4 | 8 | 1 |
| Skatteskulder | 24 | 35 | 0 | 0 | 88 | 90 | 0 | 0 | 179 |
| Övriga skulder | 284 | 547 | 426 | 340 | 458 | 798 | 376 | 350 | 275 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | – | – | – | – | 400 | – | 229 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 915 | 1 635 | 1 024 | 1 715 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att förra året hade ovanligt låg omsättning i företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att företaget under en del av året inte drev någon verksamhet och saknade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att ett stort projekt avslutades under föregående år vilket ledde till att omsättning då blev ovanligt låg.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att det huvudsakliga konsultuppdraget från tidigare år avslutades.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att ett stort konsultuppdrag har avslutats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2017-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 586 | 488 | 485 | 486 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2017-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 213 | 213 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 34 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 213 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 34 | 34 | 34 | 28 | 21 | 14 | 7 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 1 | 43 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÖSVÄGEN 40, 187 43 TÄBY
- Registrerat
- 2012-11-26
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet består av teknisk konsultverksamhet och rådgivning inom produktutveckling och affärsutveckling samt projektledning åt andra företag och privatpersoner. Aktiebolagets verksamhet ska även vara import, export, lagerhållning, distribution och handel med möbler, konst, skulpturer, heminredningsprodukter, familjespel, övriga spel, hemelektronik, instrument för mätning provning och navigering, bildalstrande apparater och system, motorer, skotrar, båtar, vattenskoters och instrument för sjön, sportutrustning, köksprodukter, kaffe, te andra råvaror samt förvaltning av lös och fast egendom.
Bankgironummer
- 128-9206
- Sekada Consulting AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom huvudsakligen genom att leverera konsulttjänster inom ramen för teknisk produktutveckling. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.