Start › Västmanlands län › Västerås
Ageris Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 65 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 65 |
| Rörelsekostnader | 88 | 96 | 90 | 220 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 96 | 90 | 220 |
| Rörelseresultat | −88 | −96 | −90 | −155 |
| Finansiella poster | 389 | 145 | 471 | 273 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 734 | 606 | 366 | 164 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 188 | 189 | 113 | 70 |
| Resultat efter finansiella poster | 300 | 49 | 382 | 118 |
| Resultat före skatt | 300 | 49 | 382 | 118 |
| Skatt på årets resultat | 119 | 110 | 24 | 8 |
| Årets resultat | 182 | −61 | 357 | 109 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 21 231 | 21 488 | 21 857 | 22 498 |
| Anläggningstillgångar | 20 277 | 20 341 | 21 074 | 20 724 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 277 | 20 341 | 21 074 | 20 724 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 092 | 9 440 | 13 440 | 13 724 |
| Andra långfristiga fordringar | 12 184 | 10 901 | 7 634 | 7 000 |
| Omsättningstillgångar | 954 | 1 147 | 783 | 1 774 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 0 | 24 | 370 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 21 | 367 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 21 231 | 21 488 | 21 857 | 22 498 |
| Eget kapital | 20 868 | 21 186 | 22 497 | 22 140 |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Fritt eget kapital | 20 808 | 21 126 | 21 687 | 22 080 |
| Balanserat resultat | 20 626 | 21 187 | 21 971 | 21 971 |
| Årets resultat | 182 | −61 | 467 | 109 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 302 | 109 | 358 |
| Leverantörsskulder | 6 | 0 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 91 | 276 | −7 | 305 |
| Övriga skulder | 240 | – | 85 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 26 | 26 | 26 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | 500 | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet består i att investera, äga och förvalta värdepapper samt skapa avkastning via utgivande av lån och allokering i fondplaceringar.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Nedskrivning av aktieinnehav i det noterade bolaget QBrick har gjorts under året. Investeringar under verksamhetsåret Inga nyinvesteringar har gjorts under året. Framtidsutsikter Nya ägare har gjort entré i Barona/Bravedo Oy vilket öppnar för sekventiell exit ur denna investering som bolaget haft sedan sommaren 2019. Bedömningen är att den genomsnittliga avkastningen på kapitalet i bolaget är 7-10% årligen.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet består i att investera, äga och förvalta värdepapper samt skapa avkastning via utgivande av lån och allokering i fondplaceringar.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Ett av bolagets onoterade innehav, Hopen Talents AB ansökte om konkurs i maj 2024. Konkursen är ännu inte avslutad men förväntan är att det inte blir någon utdelning till bolaget. Investeringar under verksamhetsåret Bolaget har även fortsatt att investera i pågående fastighetsexploateringsprojekt främst via Tessinplattformen. Framtidsutsikter Bedömningen är att den genomsnittliga avkastningen på kapitalet i bolaget r 7-10% årligen.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets verksamhet består i att investera, äga och förvalta värdepapper samt skapa avkastning via utgivande av lån och allokering i fondplaceringar.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Investeringar under verksamhetsåret Under 2023 har en minoritetsaktiepost förvärvats i bolaget Vesiro AB, ett bolag som tagit fram en programvara för att minska söktid och energiförbrukning i databassökningar. Bolaget har även fortsatt att investera i pågående fastighetsexploateringsprojekt främst via Tessinplattformen. Framtidsutsikter Ett av bolagets åtta innehav har det besvärligt och riskerar konkurs under 2024. Tre av bolagets åtta innehav gör fulltecknade A-rundor och bedöms ha mycket god utvecklingspotential. Bedömningen är att den genomsnittliga avkastningen på kapitalet i bolaget är 7-10% årligen. Under 2024 planerar företaget förvärv av någon verksamhet för utveckling, generationsväxling eller för att dra nytta av den kompetens och de erfarenheter bolagets ägare besitter.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 909 | 10 901 | 7 634 | 7 000 | 4 500 |
| Årets inköp | 2 869 | 3 267 | 634 | 2 500 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 861 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FLUGSPÖGATAN 10, 723 49 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2012-11-21
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall direkt eller indirekt via dotterbolag tillhandahålla outsourcingtjänster inom kundtjänst, support och IT-drift samt därmed tillhörande konsulttjänster och IT-drift samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Solna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.