Start › Jämtlands län › Östersund
Lars Persson i Östersund AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 68 | 62 | 61 | 63 | 10 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 62 | 61 | 63 | 10 | 11 |
| Rörelseresultat | −68 | −62 | −61 | −63 | −10 | −11 |
| Finansiella poster | 206 | 304 | 149 | −409 | 3 744 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 3 744 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 206 | 304 | −12 | −248 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −161 | 161 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 242 | 87 | −472 | 3 733 | −11 |
| Resultat före skatt | 138 | 242 | 87 | −472 | 3 733 | −11 |
| Årets resultat | 138 | 242 | 87 | −472 | 3 733 | −11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 427 | 2 852 | 3 785 | 3 699 | 4 160 | 52 |
| Anläggningstillgångar | 2 417 | 2 840 | 3 770 | 3 679 | 4 123 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 417 | 2 840 | 3 770 | 3 679 | 4 123 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 417 | 2 840 | 3 770 | 3 679 | 4 123 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 10 | 13 | 14 | 20 | 37 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 3 |
| Kassa och bank | 10 | 13 | 14 | 17 | 34 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 427 | 2 852 | 3 785 | 3 699 | 4 160 | 52 |
| Eget kapital | 2 402 | 2 839 | 3 397 | 3 309 | 3 781 | 48 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 352 | 2 789 | 3 347 | 3 259 | 3 731 | −2 |
| Balanserat resultat | 2 214 | 2 547 | 3 259 | 3 731 | −2 | 9 |
| Årets resultat | 138 | 242 | 87 | −472 | 3 733 | −11 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 14 | 388 | 390 | 379 | 4 |
| Övriga skulder | 8 | 0 | 376 | 376 | 375 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | 14 | 12 | 14 | 4 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 326 | 575 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 259 | 3 731 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | −800 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Förslag till beslut om vinstutdelning Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 575 000 kr. vilket motsvarar 1 150,00 kr. per aktie. Styrelsen föreslår att utbetalning av utdelningen skall ske i omedelbar anslutning till årsstämman. Styrelsen anser att den föreslagna vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet samt bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. Yttrandet ska ses mot bakgrund av den information som framgår av årsredovisningen. Företagsledningen planerar inga väsentliga förändringar av befintlig verksamhet så som väsentliga investeringar, försäljningar eller avveckling.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 417 | 2 840 | 3 770 | 3 770 | 3 840 | 3 840 | 4 123 | 4 123 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 118 | 2 371 | – | 4 047 | – | 2 068 | – | 4 123 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 540 | 3 302 | – | 4 116 | – | 2 352 | – | 0 | – | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | – | 161 | 161 | – | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | 161 | – | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 2 371 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRUNFLOVÄGEN 48 A, 831 44 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2012-11-12
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fast och lös egendom. Uthyrningsverksamhet. Konsulttjänster inom management.
Bankgironummer
- 196-7959
- Lars Persson i Östersund AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Östersund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Äga och förvalta fast och lös egendom. Uthyrningsverksamhet. Konsulttjänster inom management. Företaget har sitt säte i Östersund .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget ligger i träda enligt 5:25 -regeln sedan slutet av 2021 och har inte haft någon verksamhet under året.