Start › Stockholms län › Märsta
Söderby Fastighetsteknik AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 156 | 1 519 | 1 970 | 1 820 | 1 275 | 1 446 | 1 524 | 2 009 | 1 284 |
| Nettoomsättning | 1 957 | 1 519 | 1 970 | 1 820 | 1 275 | 1 446 | 1 497 | 2 009 | 1 284 |
| Övriga rörelseintäkter | 199 | – | – | – | – | 0 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 046 | 1 614 | 1 960 | 1 750 | 1 377 | 1 339 | 1 780 | 1 755 | 1 371 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 23 | 3 | – | – | – |
| Handelsvaror | 621 | 391 | 613 | 509 | 331 | 471 | 457 | 624 | 335 |
| Övriga externa kostnader | 386 | 248 | 295 | 339 | 272 | 320 | 334 | 364 | 293 |
| Personalkostnader | 1 039 | 969 | 1 052 | 902 | 751 | 546 | 988 | 731 | 704 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 6 | – | – | – | – | 0 | 36 | 38 |
| Rörelseresultat | 110 | −95 | 10 | 70 | −102 | 107 | −256 | 255 | −86 |
| Finansiella poster | −15 | −6 | −5 | −3 | −4 | −7 | −9 | −9 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 16 | 8 | 5 | 3 | 4 | 7 | 9 | 9 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | −101 | 5 | 67 | −106 | 100 | −265 | 246 | −92 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 15 | −15 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 15 | −15 | 0 |
| Resultat före skatt | 95 | −101 | 5 | 67 | −106 | 100 | −250 | 231 | −92 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 | 31 | 0 |
| Årets resultat | 95 | −101 | 5 | 67 | −106 | 95 | −250 | 200 | −92 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 358 | 350 | 291 | 372 | 255 | 300 | 253 | 510 | 398 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 51 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 51 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 358 | 319 | 291 | 372 | 255 | 300 | 253 | 495 | 348 |
| Varulager m.m. | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 303 | 216 | 231 | 293 | 195 | 256 | 209 | 422 | 321 |
| Kundfordringar | 64 | 97 | 120 | 105 | 91 | 137 | 140 | 343 | 50 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 36 | 0 | 78 | – | – | – | 0 | 29 |
| Övriga fordringar | 85 | 77 | 98 | 98 | 82 | 88 | 16 | 78 | 221 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 154 | 6 | 13 | 12 | 21 | 30 | 53 | 1 | 21 |
| Kassa och bank | 35 | 83 | 39 | 59 | 40 | 24 | 24 | 53 | 7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 358 | 350 | 291 | 372 | 255 | 300 | 253 | 510 | 398 |
| Eget kapital | 163 | 68 | 170 | 165 | 98 | 204 | 109 | 359 | 160 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 113 | 18 | 120 | 115 | 48 | 154 | 59 | 309 | 110 |
| Balanserat resultat | 18 | 120 | 115 | 48 | 154 | 59 | 309 | 110 | 202 |
| Årets resultat | 95 | −101 | 5 | 67 | −106 | 95 | −250 | 200 | −92 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 |
| Långfristiga skulder | 90 | 71 | – | – | – | – | 0 | 28 | 48 |
| Skulder till kreditinstitut | 90 | 71 | – | – | – | – | 0 | 28 | 48 |
| Kortfristiga skulder | 105 | 211 | 121 | 207 | 157 | 95 | 144 | 108 | 190 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 22 | 22 |
| Förskott från kunder | 2 | 0 | 5 | 5 | 3 | 2 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 111 | 21 | 52 | 45 | 22 | 43 | 52 | 12 |
| Skatteskulder | 33 | 35 | 28 | 14 | 14 | 28 | 35 | 35 | 58 |
| Övriga skulder | 56 | 65 | 67 | 136 | 95 | 44 | 82 | 7 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | −16 | −8 | 4 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 115 | 48 | 154 | 59 | 309 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfrågan på våra tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget hade ett större uppdrag föregående år, vilket förklarar att omsättningen var betydligt högre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 37 | 0 | 0 | 11 | 190 | 190 | 190 |
| Årets inköp | – | 37 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 37 | – | – | – | 179 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 6 | – | – | 11 | 175 | 139 | – |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 0 | – | – | 36 | −38 | – |
| Återförda avskrivningar | 6 | – | – | – | 164 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDERBYTORPSVÄGEN 170, 195 93 MÄRSTA
- Registrerat
- 2012-11-08
- Bransch
- Ventilationsarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är installation, projektering och service av ventilationsanläggningar och därmed förenlig verksamhet. Frisörverksamhet och försäljning av produkter rörande hårvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 828-9498
- Söderby Fastighetsteknik AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet avser installationer, projektering och service av ventilationsanläggningar, samt frisörverksamhet och försäljning rörande hårvård. Företaget har sitt säte i Sigtuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.