Start › Stockholms län › Stockholm
D & F Salong AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 721 | 2 675 | 2 316 | 2 045 | 1 804 | 1 604 | 2 375 |
| Nettoomsättning | 2 721 | 2 675 | 2 305 | 2 045 | 1 811 | 1 504 | 2 367 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 12 | 0 | −6 | 99 | 8 |
| Rörelsekostnader | 2 532 | 2 513 | 2 232 | 2 012 | 1 752 | 1 525 | 2 300 |
| Råvaror och förnödenheter | 184 | 251 | 319 | 194 | 127 | 107 | 266 |
| Övriga externa kostnader | 615 | 566 | 486 | 480 | 467 | 316 | 471 |
| Personalkostnader | 1 641 | 1 570 | 1 366 | 1 299 | 1 119 | 1 063 | 1 483 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 126 | 61 | 39 | 39 | 39 | 80 |
| Rörelseresultat | 188 | 162 | 84 | 33 | 53 | 79 | 75 |
| Finansiella poster | −80 | −82 | −45 | −3 | −6 | −9 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 81 | 87 | 46 | 3 | 6 | 9 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 80 | 39 | 30 | 47 | 70 | 73 |
| Resultat före skatt | 108 | 80 | 39 | 30 | 47 | 70 | 73 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 17 | 8 | 7 | 10 | 15 | 17 |
| Årets resultat | 79 | 63 | 30 | 23 | 37 | 55 | 56 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 436 | 1 374 | 794 | 282 | 356 | 606 | 599 |
| Anläggningstillgångar | 1 261 | 968 | 445 | 86 | 155 | 193 | 232 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 253 | 960 | 436 | 77 | 116 | 154 | 193 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 233 | 921 | 378 | 0 | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 39 | 58 | 77 | 116 | 154 | 193 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 | 9 | 9 | 9 | 39 | 39 | 39 |
| Andra långfristiga fordringar | 9 | 9 | 9 | 9 | 39 | 39 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 174 | 405 | 350 | 196 | 201 | 412 | 367 |
| Varulager m.m. | 95 | 93 | 48 | 20 | 36 | 29 | 17 |
| Råvaror och förnödenheter | 95 | 93 | 48 | 20 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | 36 | 29 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 22 | 46 | 17 | 20 | 180 | 21 |
| Kundfordringar | 17 | 16 | 28 | 0 | 0 | 9 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 6 | 18 | 17 | 9 | 114 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 12 | 58 | 0 |
| Kassa och bank | 61 | 290 | 256 | 160 | 145 | 203 | 329 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 436 | 1 374 | 794 | 282 | 356 | 606 | 599 |
| Eget kapital | 235 | 156 | 94 | 63 | 40 | 323 | 268 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 185 | 106 | 44 | 13 | −10 | 273 | 218 |
| Balanserat resultat | 106 | 44 | 13 | −10 | −47 | 218 | 162 |
| Årets resultat | 79 | 63 | 30 | 23 | 37 | 55 | 56 |
| Långfristiga skulder | 1 059 | 1 112 | 608 | 95 | 149 | 130 | 190 |
| Skulder till kreditinstitut | 450 | 599 | 291 | 0 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 45 | 70 | 130 | 190 |
| Övriga skulder | 609 | 514 | 317 | 50 | 79 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 141 | 105 | 92 | 123 | 166 | 152 | 140 |
| Skatteskulder | 15 | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | 62 |
| Övriga skulder | 127 | 95 | 82 | 114 | 148 | 134 | 69 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 10 | 10 | 9 | 8 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −10 | 273 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 150 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 193 |
| Ackumulerade avskrivningar | 174 | 154 | 135 | 116 | 77 | 39 | 0 |
| Årets avskrivningar | 19 | 19 | 19 | 39 | 39 | 39 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 855 | 1 470 | 820 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Årets inköp | 385 | 650 | 420 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 622 | 549 | 442 | 400 | 400 | 400 | 400 | 320 |
| Årets avskrivningar | 73 | 107 | 42 | – | – | 0 | 80 | – |
Om bolaget
- Adress
- FOLKUNGAGATAN 55, 116 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-11-06
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bestå av frisör- och skönhetssalong samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 527-6365
- D & F SALONG AB
kontrollerat 2026-10-10
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-11-28
- Senaste annonsen
- 2023-11-28
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2012 Bolaget bedriver frisör- och skönhetssalong i förhyrda lokaler i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.