Start › Stockholms län › Stockholm
L.Hallerstam AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 31 | 23 | 77 | 244 | 339 | 724 | 433 | 351 |
| Nettoomsättning | 31 | 23 | 77 | 244 | 339 | 724 | 433 | 351 |
| Rörelsekostnader | 77 | 150 | 293 | 201 | 261 | 595 | 395 | 515 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 57 | 80 | 66 | 72 | 79 | 97 | 139 |
| Personalkostnader | 39 | 93 | 213 | 134 | 189 | 516 | 297 | 376 |
| Rörelseresultat | −46 | −127 | −216 | 43 | 77 | 129 | 38 | −164 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | 21 | 30 | 114 | 50 | 8 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 21 | 12 | 114 | 50 | 8 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −23 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −45 | −122 | −195 | 73 | 192 | 179 | 46 | −163 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 93 | 0 | −48 | −45 | 0 | 195 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 93 | 0 | −48 | −45 | 0 | 195 |
| Resultat före skatt | −45 | −122 | −102 | 73 | 144 | 134 | 46 | 32 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 0 | 11 | 30 | 29 | 10 | 9 |
| Årets resultat | −45 | −123 | −102 | 62 | 114 | 105 | 36 | 23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 227 | 271 | 405 | 589 | 565 | 477 | 387 | 355 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 103 | 242 | 219 | 179 | 181 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 103 | 242 | 219 | 179 | 181 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 103 | 242 | 219 | 179 | 181 |
| Omsättningstillgångar | 227 | 271 | 405 | 487 | 323 | 257 | 208 | 174 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 44 | 54 | 8 | – | 0 | 11 | 50 |
| Övriga fordringar | 13 | 44 | 54 | 8 | – | 0 | 11 | 50 |
| Kassa och bank | 214 | 226 | 351 | 478 | 323 | 257 | 197 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 227 | 271 | 405 | 589 | 565 | 477 | 387 | 355 |
| Eget kapital | 217 | 262 | 385 | 488 | 425 | 311 | 326 | 290 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 167 | 212 | 335 | 438 | 375 | 261 | 276 | 240 |
| Balanserat resultat | 212 | 335 | 438 | 375 | 261 | 156 | 240 | 217 |
| Årets resultat | −45 | −123 | −102 | 62 | 114 | 105 | 36 | 23 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 93 | 93 | 45 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 93 | 93 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 9 | 20 | 9 | 47 | 121 | 61 | 65 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 39 | 17 | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 1 | 12 | 0 | 0 | 94 | 53 | 56 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 120 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 375 | 261 | 276 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående år. Denna ökning beror på variationer i omfattning på de uppdrag som har fakturerats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Intäkterna blev detta år lägre än föregående till följd av en satsning på interna utvecklingsprojekt som kommer att möjliggöra både en bredare kundbas och högre intäkter framgent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Intäkterna blev detta år lägre än föregående till följd av en satsning på interna utvecklingsprojekt som kommer att möjliggöra både en bredare kundbas och högre intäkter framgent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% på grund av minskat inflöde av jobb från största slutkund sedan mitten på 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% på grund av att största kunden gynnades ekonomiskt av pandemin och kunde lägga mer pengar på marknadsföring.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 | 2018-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 103 | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 |
| Årets inköp | – | 103 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 103 | 265 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 23 | 46 | 86 | 85 | 56 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 28 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORDENFLYCHTSVÄGEN 76 2503, 112 17 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-11-04
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom reklam, medieproduktion och därtill jämförbar sektor. Bolaget ska bedriva konstnärlig verksamhet, där skådespeleri, litteratur-samt konstproduktion i huvudsak åsyftas.
Bankgironummer
- 123-9193
- L. Hallerstam AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom reklam, medieproduktion och därtill jämförbar sektor. Bolaget bedriver också konstnärlig verksamhet så som skådespeleri, litteratur- samt konstproduktion. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.