Start › Stockholms län › Stockholm
annATola AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 694 | 1 716 | 1 590 | 1 348 | 701 | 817 | 921 | 240 | 126 | 75 |
| Nettoomsättning | 1 680 | 1 697 | 1 579 | 1 345 | 701 | 817 | 921 | 240 | 126 | 75 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 19 | 11 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 373 | 1 253 | 1 095 | 859 | 581 | 647 | 756 | 168 | 107 | 56 |
| Råvaror och förnödenheter | 222 | 6 | 41 | 25 | 9 | 92 | 155 | – | 0 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 178 | 304 | 134 | 54 | 31 | 38 | 44 | 7 | 9 | 20 |
| Personalkostnader | 968 | 924 | 909 | 774 | 536 | 514 | 554 | 159 | 99 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 11 | 6 | 5 | 3 | 3 | 3 | 0 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 18 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 320 | 463 | 495 | 489 | 120 | 170 | 165 | 72 | 19 | 19 |
| Finansiella poster | −81 | −25 | 41 | 30 | 0 | 0 | 75 | −2 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 75 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −83 | −22 | 42 | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 239 | 438 | 536 | 519 | 120 | 170 | 240 | 70 | 18 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | 41 | −46 | 0 | −23 | 35 | −41 | −44 | −15 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 41 | −46 | 0 | −23 | 35 | −41 | −44 | −15 | – | – |
| Resultat före skatt | 280 | 392 | 536 | 496 | 155 | 129 | 196 | 55 | 18 | 19 |
| Skatt på årets resultat | 68 | 101 | 113 | 103 | 33 | 28 | 29 | 14 | 7 | 15 |
| Årets resultat | 212 | 291 | 423 | 393 | 122 | 101 | 167 | 41 | 11 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 870 | 952 | 860 | 770 | 374 | 421 | 491 | 284 | 139 | 127 |
| Anläggningstillgångar | 213 | 214 | 160 | 125 | 23 | 12 | 8 | 86 | 88 | 75 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 11 | 17 | 5 | 8 | 11 | 13 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 11 | 17 | 5 | 8 | 11 | 13 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 213 | 214 | 160 | 114 | 6 | 6 | 0 | 75 | 75 | 75 |
| Andelar i intresseföretag | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | 75 | 75 | 75 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 206 | 85 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 123 | 154 | 108 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 657 | 738 | 700 | 645 | 351 | 409 | 483 | 198 | 50 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 215 | 197 | 351 | 185 | 170 | 163 | 91 | 0 | 12 |
| Kundfordringar | 148 | 214 | 197 | 349 | 185 | 135 | 88 | 75 | 0 | 11 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Övriga fordringar | 37 | 1 | 0 | 2 | 0 | 36 | 75 | 1 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 472 | 524 | 503 | 294 | 166 | 239 | 320 | 107 | 50 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 870 | 952 | 860 | 770 | 374 | 421 | 491 | 284 | 139 | 127 |
| Eget kapital | 292 | 366 | 525 | 492 | 224 | 227 | 251 | 119 | 78 | 67 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 242 | 316 | 475 | 442 | 174 | 177 | 201 | 69 | 28 | 17 |
| Balanserat resultat | 31 | 25 | 52 | 49 | 52 | 76 | 34 | 28 | 17 | 13 |
| Årets resultat | 212 | 291 | 423 | 393 | 122 | 101 | 167 | 41 | 11 | 4 |
| Obeskattade reserver | 93 | 134 | 88 | 88 | 65 | 100 | 59 | 15 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 93 | 134 | 88 | 88 | 65 | 100 | 59 | 15 | – | – |
| Avsättningar | 206 | 85 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 278 | 367 | 247 | 191 | 85 | 94 | 181 | 100 | 10 | 10 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 0 | 80 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 20 | 16 | 9 | 5 | 5 | 52 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 91 | 75 | 19 | 41 | 46 | 16 | 4 | 10 |
| Övriga skulder | 278 | 347 | 140 | 107 | 62 | 49 | 0 | 82 | 6 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 3 | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 206 | 85 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 240 | 280 | 450 | 390 | 125 | 125 | 125 | 35 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 240 | 280 | 450 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 174 | 177 | 201 | 69 | 28 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret har beläggningsgraden ökat i kombination med en indexjustering av arvoden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under räkenskapsåret dels ökat konsultuppdragen, dels erhållit ersättning för anlitande av underentreprenörer vilket påverkat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under räkenskapsåret ingått konsultuppdrag i högre utsträckning än föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har endast ett fåtal mindre konsultuppdrag utförts vilket påverkat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | 75 | 75 | 75 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 6 | – | – | 0 | 75 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 75 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 114 | 154 | 154 | 108 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 46 | 108 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 39 | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 114 | 31 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 83 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 206 | 85 |
| Årets inköp | 120 | 85 |
| Omklassificeringar | 1 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 38 | 38 | 38 | 38 | 22 | 22 | 22 | 22 | 9 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 16 | – | – | – | 13 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 22 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 38 | 38 | 27 | 21 | 17 | 14 | 11 | 9 | 9 |
| Årets avskrivningar | – | – | 11 | 6 | 5 | 3 | 3 | 3 | 0 | 1 |
| Återförda avskrivningar | 22 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KADETTGATAN 5, 113 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet i organisations- och ledarskapsfrågor, äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 141-9969
- annATola AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-27
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades 2012 med säte i Stockholms kommun. Företaget erbjuder konsultverksamhet inom projektledning, kommunikation samt organisations- och ledarskapsfrågor.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.