Tarago AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 671 | 2 601 | 2 301 | 712 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 670 | 2 601 | 2 301 | 712 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 84 | 921 | 964 | 46 | 4 | 3 | 5 | 138 |
| Övriga externa kostnader | 66 | 94 | 40 | 33 | 4 | 3 | 5 | 53 |
| Personalkostnader | 18 | 828 | 924 | 13 | – | – | 0 | 85 |
| Rörelseresultat | 587 | 1 680 | 1 338 | 666 | −4 | −3 | −5 | −138 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 586 | 1 680 | 1 338 | 666 | −4 | −3 | −5 | −138 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −420 | −330 | – | – | – | 0 | 60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −420 | −330 | – | – | – | 0 | 60 |
| Resultat före skatt | 586 | 1 260 | 1 008 | 666 | −4 | −3 | −5 | −78 |
| Skatt på årets resultat | 124 | 262 | 208 | 120 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 462 | 998 | 800 | 546 | −4 | −3 | −5 | −78 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 387 | 2 272 | 1 557 | 749 | 63 | 67 | 273 | 287 |
| Omsättningstillgångar | 1 387 | 2 272 | 1 557 | 749 | 63 | 67 | 273 | 287 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 414 | 422 | 372 | 10 | 10 | 10 | 21 |
| Kundfordringar | 0 | 233 | 225 | 213 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 164 | 162 | 148 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 14 | 17 | 35 | 11 | 10 | 10 | 10 | 21 |
| Kassa och bank | 1 373 | 1 858 | 1 135 | 377 | 53 | 57 | 264 | 266 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 387 | 2 272 | 1 557 | 749 | 63 | 67 | 273 | 287 |
| Eget kapital | 515 | 1 203 | 855 | 605 | 59 | 63 | 65 | 260 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 465 | 1 153 | 805 | 555 | 9 | 13 | 15 | 210 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 | 155 | 5 | 9 | 13 | 15 | 20 | 288 |
| Årets resultat | 462 | 998 | 800 | 546 | −4 | −3 | −5 | −78 |
| Obeskattade reserver | 750 | 750 | 330 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 750 | 750 | 330 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 122 | 319 | 372 | 144 | 5 | 5 | 208 | 27 |
| Skatteskulder | 47 | 141 | 208 | 120 | – | – | 0 | 11 |
| Övriga skulder | 6 | 56 | 48 | 14 | 3 | 3 | 206 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 69 | 121 | 116 | 10 | 2 | 2 | 2 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 450 | 1 150 | 650 | 550 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 450 | 1 150 | 650 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 555 | 9 | 13 | 15 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HÖSTAGILLESVÄGEN 2, 226 51 LUND
- Registrerat
- 2012-10-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom dataprogrammering samt datakonsultverksamhet, webb- och grafisk designverksamhet, design och tillverkning av elektronisk utrustning samt teknisk konsultverkamhet inom elteknik.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2012 och bedriver verksamhet inom dataprogrammering och datakonsultverksamhet.
Väsentliga händelser
Bolagets omsättning har minskat eftersom bolagets ägare, tillika enda anställda från och med april 2025 har anställning i annat bolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.