Sista versen 76620 AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 799 | 6 532 |
| Nettoomsättning | 5 755 | 6 466 |
| Övriga rörelseintäkter | 44 | 66 |
| Rörelsekostnader | 5 846 | 7 029 |
| Handelsvaror | 1 804 | 2 289 |
| Övriga externa kostnader | 1 229 | 1 266 |
| Personalkostnader | 2 611 | 3 219 |
| Av- och nedskrivningar | 202 | 255 |
| Rörelseresultat | −47 | −497 |
| Finansiella poster | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −497 |
| Bokslutsdispositioner | 530 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 150 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 380 | 0 |
| Resultat före skatt | 483 | −497 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 |
| Årets resultat | 483 | −497 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 685 | 2 127 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 336 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 336 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 336 |
| Omsättningstillgångar | 1 685 | 1 791 |
| Varulager m.m. | 0 | 1 499 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 1 499 |
| Kortfristiga fordringar | 1 573 | 147 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 566 | 0 |
| Övriga fordringar | 7 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 141 |
| Kassa och bank | 112 | 144 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 685 | 2 127 |
| Eget kapital | 1 577 | 1 095 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 527 | 1 045 |
| Balanserat resultat | 1 045 | 1 541 |
| Årets resultat | 483 | −497 |
| Obeskattade reserver | 0 | 150 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 108 | 882 |
| Förskott från kunder | 0 | 267 |
| Leverantörsskulder | 18 | 140 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 186 |
| Skatteskulder | 10 | 28 |
| Övriga skulder | 55 | 187 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 74 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Branch 1 Sweden AB för räkenskapsåret 2021-07-01 -- 2022-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Branch 1 Sweden ABs finansiella ställning per den 30 juni 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Branch 1 Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 489 | 2 489 | 2 489 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 356 | 2 153 | 1 898 |
| Årets avskrivningar | 202 | 255 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 134 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2012-10-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Helsingborg
- Revision
- Ja (2022-10-07)
- Årsstämma
- 2022-10-07
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver behandlingsverksamhet samt försäljning av skönhets- och kroppsvårdsprodukter för män via en butik i centrala Helsingborg.Bolaget har sitt säte i Helsingborg.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året sålt sin verksamhet till koncernbolaget Gents AB som kommer att driva vidare verksamheten på samma sätt som tidigare. Lägre omsättning jämfört med tidigare år beror huvudsakligen på nämnda verksamhetsöverlåtelse.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 129 kB | Öppna |