Start › Stockholms län › Stockholm
Norrljus AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 756 | 585 | 870 |
| Nettoomsättning | 753 | 538 | 870 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 48 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 035 | 772 | 734 |
| Övriga externa kostnader | 529 | 670 | 597 |
| Personalkostnader | 414 | 14 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 88 | 137 |
| Rörelseresultat | −279 | −187 | 136 |
| Finansiella poster | −128 | −135 | −127 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 128 | 135 | 127 |
| Resultat efter finansiella poster | −407 | −322 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | 407 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 407 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −322 | 9 |
| Årets resultat | 0 | −322 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 035 | 4 781 | 4 005 |
| Anläggningstillgångar | 5 533 | 3 997 | 3 276 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 533 | 3 997 | 3 276 |
| Byggnader och mark | 3 909 | 3 997 | 3 276 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 0 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 589 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 502 | 784 | 728 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 67 | 633 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 575 |
| Övriga fordringar | 80 | 67 | 58 |
| Kassa och bank | 422 | 718 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 035 | 4 781 | 4 005 |
| Eget kapital | 173 | 173 | 495 |
| Bundet eget kapital | 126 | 126 | 126 |
| Aktiekapital | 126 | 126 | 126 |
| Fritt eget kapital | 47 | 47 | 369 |
| Balanserat resultat | 47 | 369 | 360 |
| Årets resultat | 0 | −322 | 9 |
| Långfristiga skulder | 4 294 | 4 406 | 2 490 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 294 | 4 406 | 2 490 |
| Kortfristiga skulder | 1 568 | 202 | 1 021 |
| Leverantörsskulder | 355 | 88 | 449 |
| Skulder till koncernföretag | 144 | 50 | 517 |
| Skatteskulder | 19 | 18 | 1 |
| Övriga skulder | 1 035 | 31 | −49 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 102 |
| Ställda säkerheter | 4 500 | 4 500 | 2 865 |
| Fastighetsinteckningar | 4 500 | 4 500 | 2 865 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 47 | 47 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Färdigställandet av lägenheter har ökat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norrljus AB för räkenskapsåret 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norrljus AB:s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Norrljus AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fokus på hyresintäkter har minskat annan omsättning i företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norrljus AB för räkenskapsåret 2019. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norrljus AB:s finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Norrljus AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 465 | 4 465 | 3 656 | 3 702 |
| Årets inköp | 0 | 809 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 46 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 556 | 468 | 379 | 307 |
| Årets avskrivningar | 88 | 88 | 72 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 | 0 | 439 | 439 |
| Årets inköp | 38 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 439 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 | 0 | 439 | 374 |
| Årets avskrivningar | 3 | 0 | 65 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 439 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 589 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- NORRLJUS AB KIVRA: 556905-7150, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-10-03
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighets- förvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 142-4530
- Norrljus AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2021-05-20)
- Årsstämma
- 2021-05-20
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighets- förvaltning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jerfsögruppen AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Jerfsögruppen AB, med organisationsnummer 556889-1898 och säte i Sollentuna.
-
Jerfsögruppen AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Jerfsögruppen AB, med organisationsnummer 556889-1898 och säte i Sollentuna.