Start › Stockholms län › Bromma
Schnitzer & Company AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 298 | 229 | 614 | 2 111 | 2 157 | 2 628 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 298 | 185 | 614 | 2 111 | 2 157 | 2 628 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 44 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 29 | 6 | 54 | 239 | 1 105 | 1 073 | 1 269 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 3 | 14 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 29 | 6 | 36 | 121 | 156 | 137 | 112 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 18 | 118 | 947 | 922 | 1 145 |
| Rörelseresultat | −20 | −29 | 292 | 175 | 375 | 1 006 | 1 084 | 1 359 |
| Finansiella poster | 1 689 | 3 032 | 600 | 1 346 | 887 | 0 | 0 | −3 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 290 | 2 985 | 600 | 0 | 887 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 400 | 50 | 0 | 1 346 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 3 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 670 | 3 003 | 892 | 1 521 | 1 262 | 1 006 | 1 084 | 1 356 |
| Bokslutsdispositioner | 527 | 330 | 204 | 0 | 170 | −18 | −114 | −346 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 527 | 330 | 204 | 0 | 170 | −18 | −114 | −346 |
| Resultat före skatt | 2 196 | 3 333 | 1 096 | 1 521 | 1 432 | 988 | 969 | 1 010 |
| Skatt på årets resultat | 112 | 72 | 109 | 47 | 123 | 217 | 218 | 229 |
| Årets resultat | 2 085 | 3 261 | 988 | 1 474 | 1 309 | 771 | 751 | 781 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 334 | 14 017 | 7 801 | 7 163 | 7 891 | 6 833 | 6 402 | 5 949 |
| Anläggningstillgångar | 15 256 | 13 966 | 7 456 | 6 600 | 6 600 | 4 340 | 4 140 | 4 140 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 256 | 13 966 | 7 456 | 6 600 | 6 600 | 4 340 | 4 140 | 4 140 |
| Andelar i intresseföretag | 1 792 | 1 792 | 24 | – | 0 | 40 | 40 | 40 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 332 | 332 | 332 | 300 | 300 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 13 133 | 11 842 | 7 100 | 6 300 | 6 300 | 4 300 | 4 100 | 4 100 |
| Omsättningstillgångar | 78 | 51 | 345 | 563 | 1 291 | 2 493 | 2 262 | 1 809 |
| Kortfristiga fordringar | −6 | 36 | 14 | 250 | 500 | 406 | 485 | 462 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 79 | 306 | 406 | 485 | 454 |
| Övriga fordringar | −6 | 36 | 14 | 171 | 194 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 8 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 84 | 15 | 331 | 282 | 791 | 2 087 | 1 777 | 1 348 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 334 | 14 017 | 7 801 | 7 163 | 7 891 | 6 833 | 6 402 | 5 949 |
| Eget kapital | 15 141 | 13 256 | 6 346 | 5 546 | 6 222 | 4 911 | 4 141 | 3 489 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 091 | 13 206 | 6 296 | 5 496 | 6 172 | 4 861 | 4 091 | 3 439 |
| Balanserat resultat | 13 006 | 9 945 | 5 309 | 4 022 | 4 863 | 4 091 | 3 339 | 2 659 |
| Årets resultat | 2 085 | 3 261 | 988 | 1 474 | 1 309 | 771 | 751 | 781 |
| Obeskattade reserver | 174 | 701 | 1 377 | 1 582 | 1 582 | 1 753 | 1 735 | 1 620 |
| Periodiseringsfonder | 174 | 701 | 1 377 | 1 582 | 1 582 | 1 753 | 1 735 | 1 620 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 60 | 77 | 35 | 87 | 169 | 527 | 839 |
| Leverantörsskulder | 0 | 8 | 0 | 0 | 9 | 39 | 8 | 24 |
| Skatteskulder | 7 | 45 | 71 | – | 0 | −35 | −34 | 11 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 27 | 61 | 165 | 553 | 682 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 7 | 7 | 8 | 17 | – | 0 | 122 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 800 | – | – | 188 | 2 150 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 6 296 | 5 496 | 6 172 | 4 861 | 4 091 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad aktivitet efter covid 19 pandemin
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ursprungsverksamheten till större delen flyttats till ERP&FriendsAB
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga verksamheten till större delen flyttats över till ERP&Frinds AB
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 792 | 1 792 | 2 440 | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 648 | – | 40 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 133 | 11 842 | 8 209 | 7 100 | 6 300 | 6 300 | 4 300 | 4 100 | 4 100 | 4 100 |
| Årets inköp | 1 757 | 1 545 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 467 | −2 088 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 332 | 332 | 332 | 356 | 300 | 300 |
| Årets inköp | – | – | – | 56 | – | 300 |
Om bolaget
- Adress
- MARTINVÄGEN 43, 168 51 BROMMA
- Registrerat
- 2012-09-03
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta bolagets kapital genom investeringar i noterade och onoterade aktier, räntebärande värdepapper, fastigheter samt andra värdepapper som bidrar till bolagets avkastning.
Bankgironummer
- 888-5485
- Schnitzer & Company AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget startade 2012 med konsulttjänster inom affärssystem och ekonomistyrning.Verksamheten har övergått till att förvalta noterade och icke-noterade aktieandelar. Inkomsterna består till stor del av utdelningar och försäljningar av aktieandelar. Bolaget har sitt säte i Bromma, Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.