Start › Västra Götalands län › Falköping
Träningskompaniet - Falköpings Gym & Hälsa AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 399 | 3 198 | 3 090 | 3 066 | 3 019 | 2 584 | 2 568 |
| Nettoomsättning | 3 397 | 3 168 | 3 070 | 3 019 | 2 943 | 2 589 | 2 566 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | −13 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 30 | 20 | 46 | 76 | 8 | 2 |
| Rörelsekostnader | 3 046 | 3 244 | 3 139 | 2 875 | 3 140 | 2 430 | 2 595 |
| Råvaror och förnödenheter | 340 | 358 | 464 | 367 | 309 | 375 | 332 |
| Övriga externa kostnader | 1 689 | 1 705 | 1 743 | 1 683 | 1 384 | 1 215 | 1 395 |
| Personalkostnader | 917 | 1 121 | 887 | 789 | 1 321 | 785 | 561 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 60 | 44 | 37 | 127 | 55 | 307 |
| Rörelseresultat | 353 | −46 | −49 | 191 | −121 | 155 | −27 |
| Finansiella poster | −33 | −5 | −37 | −40 | −28 | −44 | −25 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 33 | 5 | 37 | 40 | 28 | 45 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | −51 | −86 | 150 | −149 | 111 | −52 |
| Bokslutsdispositioner | −203 | 23 | 70 | −93 | 126 | −93 | 7 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −47 | 0 | 24 | −24 | 53 | −20 | 7 |
| Förändring av överavskrivningar | 156 | −23 | 47 | −69 | 73 | −73 | 0 |
| Resultat före skatt | 118 | −28 | −16 | 57 | −23 | 18 | −45 |
| Skatt på årets resultat | 29 | – | 0 | 15 | 2 | 16 | 1 |
| Årets resultat | 89 | −28 | −16 | 43 | −25 | 2 | −46 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 586 | 539 | 555 | 785 | 766 | 952 | 1 143 |
| Anläggningstillgångar | 372 | 163 | 150 | 121 | 158 | 220 | 212 |
| Materiella anläggningstillgångar | 372 | 163 | 150 | 121 | 158 | 220 | 212 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 2 | 7 | 11 | 73 | 78 | 98 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 372 | 163 | 150 | 121 | 158 | 220 | 212 |
| Omsättningstillgångar | 214 | 376 | 405 | 664 | 608 | 732 | 931 |
| Varulager m.m. | 51 | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 253 | 381 | 384 | 569 | 634 | 730 |
| Kundfordringar | 3 | 7 | 27 | 5 | 11 | 1 | 1 |
| Övriga fordringar | 43 | 154 | 265 | 348 | 461 | 610 | 629 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 69 | 91 | 89 | 32 | 97 | 24 | 100 |
| Kassa och bank | 48 | 123 | 24 | 279 | 38 | 98 | 188 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 586 | 539 | 555 | 785 | 766 | 952 | 1 143 |
| Eget kapital | 194 | 345 | 373 | 389 | 346 | 371 | 479 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 144 | 295 | 323 | 339 | 296 | 321 | 429 |
| Balanserat resultat | 55 | 323 | 339 | 296 | 321 | 319 | 475 |
| Årets resultat | 89 | −28 | −16 | 43 | −25 | 2 | −46 |
| Obeskattade reserver | 203 | 0 | 23 | 93 | 0 | 126 | 33 |
| Periodiseringsfonder | 47 | – | 0 | 24 | 0 | 53 | 33 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 156 | 0 | 23 | 69 | 0 | 73 | 0 |
| Långfristiga skulder | 13 | – | – | – | 0 | 60 | 206 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 60 | 206 |
| Övriga skulder | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 176 | 194 | 160 | 303 | 420 | 395 | 425 |
| Skulder till kreditinstitut | 9 | 35 | 40 | 137 | 209 | 247 | 152 |
| Förskott från kunder | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 57 | 60 | 88 | 64 | 124 | 92 | 239 |
| Skatteskulder | 8 | 11 | – | 0 | 2 | 19 | 0 |
| Övriga skulder | 33 | 56 | 1 | 21 | 22 | 3 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 69 | 30 | 30 | 81 | 63 | 34 | 32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 339 | 296 | 321 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 080 | 1 772 | 1 699 | 1 444 | 1 536 | 1 536 | 1 646 | 1 569 |
| Årets inköp | 308 | 73 | 74 | – | 8 | 62 | 77 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 92 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 708 | 1 609 | 1 549 | 1 335 | 1 395 | 1 330 | 1 531 | 1 244 |
| Årets avskrivningar | 99 | 60 | 40 | 32 | 65 | 35 | 287 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 92 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 181 | 181 | 181 | 181 | 116 | 181 | 124 |
| Årets inköp | – | – | – | 65 | 57 | 57 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 179 | 174 | 169 | 165 | 103 | 83 | 63 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 62 | 20 | 20 | – |
Om bolaget
- Adress
- POSTGÅRDSGATAN 15, 521 36 FALKÖPING
- Registrerat
- 2012-08-30
- Bransch
- Drift av gymanläggningar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, motionsverksamhet, utbildning- och konsultverksamhet inom motionsbranschen, försäljning av sporttillskott, hälsokost, gymnutrustning och sportkläder samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 413-2718
- Träningskompaniet - Falköp. Gym AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falköping bedriver motionsverksamhet i hyrda lokaler
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.