JST Management AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 44 | 1 000 | 0 | −16 | 69 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 44 | 1 000 | 0 | −16 | 69 |
| Rörelsekostnader | 18 | 31 | 28 | 45 | 78 | 70 | 52 | 125 | 90 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 25 | 24 | 43 | 73 | 63 | 50 | 125 | 90 |
| Personalkostnader | 3 | 5 | 4 | 1 | 5 | 6 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | −31 | −28 | −45 | −33 | 930 | −52 | −142 | −20 |
| Finansiella poster | 61 | 258 | 229 | −16 | −33 | 0 | 23 | −146 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 50 | 258 | 176 | 30 | 22 | 0 | 23 | −146 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | – | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −54 | 44 | 55 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 227 | 201 | −60 | −66 | 930 | −29 | −288 | −21 |
| Bokslutsdispositioner | 15 | – | 0 | 16 | 60 | −176 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 15 | – | 0 | 16 | 60 | −176 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 58 | 227 | 201 | −44 | −6 | 754 | −29 | −288 | −21 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 1 | 1 | 12 | 113 | – | – | – |
| Årets resultat | 58 | 224 | 200 | −45 | −18 | 641 | −29 | −288 | −21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 237 | 694 | 799 | 643 | 761 | 1 052 | 117 | 5 453 | 6 222 |
| Anläggningstillgångar | 213 | 483 | 677 | 634 | 678 | 252 | 70 | 676 | 525 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 213 | 483 | 677 | 634 | 678 | 252 | 70 | 676 | 525 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 213 | 483 | 677 | 634 | 678 | 207 | 25 | 631 | 480 |
| Omsättningstillgångar | 24 | 211 | 122 | 8 | 82 | 801 | 47 | 4 776 | 5 697 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 | 10 | 4 669 | 5 551 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 | 10 | 4 669 | 5 551 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 200 | – | – | – | – | – | 0 | 135 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 200 | – | – | – | – | – | 0 | 135 |
| Kassa och bank | 23 | 10 | 121 | 8 | 82 | 791 | 37 | 107 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 237 | 694 | 799 | 643 | 761 | 1 052 | 117 | 5 453 | 6 222 |
| Eget kapital | 134 | 275 | 681 | 481 | 526 | 743 | 102 | 131 | 419 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 84 | 225 | 631 | 431 | 476 | 693 | 52 | 81 | 369 |
| Balanserat resultat | 25 | 1 | 431 | 476 | 493 | 52 | 81 | 369 | 390 |
| Årets resultat | 58 | 224 | 200 | −45 | −18 | 641 | −29 | −288 | −21 |
| Obeskattade reserver | 85 | 100 | 100 | 100 | 116 | 176 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 85 | 100 | 100 | 100 | 116 | 176 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 300 | 0 | 40 | – | – | – | 0 | 371 |
| Övriga skulder | 0 | 300 | 0 | 40 | – | – | – | 0 | 371 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 19 | 18 | 22 | 119 | 133 | 15 | 5 322 | 5 432 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 6 | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Skatteskulder | 3 | 4 | 2 | 1 | 104 | 113 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | – | – | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 297 | 5 417 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | 630 | – | – | 550 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 431 | 476 | 693 | 52 | 81 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat pga mindre aktivitet i företaget
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 340 | 610 | 804 | 814 | 814 | 888 | 706 | 631 | 480 | 480 |
| Årets inköp | 30 | 312 | – | – | 517 | 182 | – | 151 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 300 | 506 | 11 | – | 35 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | −555 | – | 75 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 126 | 126 | 126 | 180 | 136 | 681 | 681 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 54 | 10 | – | 126 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- CEMENTGATAN 38, 216 18 LIMHAMN
- Registrerat
- 2012-08-29
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva marknadsföring inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver marknadsföring inom ekonomi samt handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.