Start › Stockholms län › Åkersberga
Åkersbro & co AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 047 | 3 314 | 2 396 | 2 328 | 1 561 | 1 057 | 961 |
| Nettoomsättning | 3 015 | 3 264 | 2 095 | 2 237 | 1 561 | 1 057 | 961 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 32 | 48 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 301 | 91 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 305 | 3 332 | 2 402 | 2 326 | 1 545 | 917 | 833 |
| Råvaror och förnödenheter | 865 | 813 | 394 | 420 | 6 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 86 | 33 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 594 | 661 | 872 | 779 | 583 | 104 | 125 |
| Personalkostnader | 1 782 | 1 795 | 1 077 | 992 | 903 | 806 | 702 |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 63 | 59 | 50 | 19 | 5 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −257 | −18 | −6 | 2 | 16 | 140 | 128 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −1 | −2 | −1 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −258 | −18 | −7 | 0 | 15 | 140 | 127 |
| Resultat före skatt | −258 | −18 | −7 | 0 | 15 | 140 | 127 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 4 | 6 | 35 | 34 |
| Årets resultat | −258 | −18 | −7 | −3 | 10 | 105 | 94 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 646 | 582 | 529 | 423 | 516 | 305 | 335 |
| Anläggningstillgångar | 216 | 225 | 188 | 224 | 68 | 6 | 11 |
| Materiella anläggningstillgångar | 216 | 225 | 188 | 224 | 68 | 6 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 204 | 214 | 188 | 224 | 68 | 6 | 11 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 12 | 12 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 431 | 357 | 341 | 199 | 449 | 300 | 324 |
| Varulager m.m. | 33 | 62 | 16 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 42 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 358 | 200 | 184 | 196 | 426 | 203 | 285 |
| Kundfordringar | 196 | 83 | 119 | 143 | 216 | 136 | 158 |
| Övriga fordringar | 123 | 56 | 42 | 27 | 190 | 71 | 117 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 62 | 23 | 26 | 20 | −5 | 10 |
| Kassa och bank | 40 | 94 | 142 | 3 | 23 | 97 | 39 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 646 | 582 | 529 | 423 | 516 | 305 | 335 |
| Eget kapital | 94 | 52 | 70 | 77 | 80 | 181 | 151 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 44 | 2 | 20 | 27 | 30 | 131 | 101 |
| Balanserat resultat | 302 | 20 | 27 | 30 | 21 | 26 | 7 |
| Årets resultat | −258 | −18 | −7 | −3 | 10 | 105 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 552 | 530 | 459 | 346 | 436 | 125 | 184 |
| Förskott från kunder | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 65 | 104 | 65 | 71 | 9 | 10 |
| Skatteskulder | – | 0 | 4 | 4 | 42 | 36 | 81 |
| Övriga skulder | 503 | 328 | 310 | 263 | 265 | 65 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 137 | 41 | 14 | 59 | 14 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 110 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 27 | 30 | 131 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 300 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med 2023 på grund av att vi har utökat öppettiderna och restaurangens meny med mat och fullständiga rättigheter. Vi har också anställt en bagerska/kock på heltid under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, vilket beror på att verksamheten har utökats med nya tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga den nya verksamhetsinriktningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 330 | 398 | 311 | 289 | 289 | 102 | 34 | 34 |
| Årets inköp | – | 87 | 23 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 68 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 126 | 185 | 124 | 64 | 64 | 34 | 28 | 23 |
| Årets avskrivningar | – | 61 | 59 | – | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GARNSVIKSVÄGEN 2, 184 42 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2012-08-24
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultation inom ekonomi och administration, driva kontors/hotellverksamhet. Driva café, loppis samt uthyrning av kanoter, kajaker och stand up boards. Flytthjälp åt privatpersoner och företag samt bortforsling av brännbart samt trädgårdsavfall.
Bankgironummer
- 887-9009
- Åkersbro & Co AB
kontrollerat 2026-10-10
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2025-02-28
- Senaste annonsen
- 2025-03-05
Annonser per år
| År | 2025 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Konsultation inom ekonomi och administration, driva kontorshotellverksamhet och anordna konferenser. Driva café, loppis/handelsbod samt uthyrning av kanoter, kajaker och stand up boards. Företaget har sitt säte i Österåker.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.