Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
TPA Konsult & Marktjänst AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 470 | 5 057 | – | – |
| Nettoomsättning | 3 470 | 5 057 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 551 | 3 414 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 413 | 2 326 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 138 | 1 067 | – | – |
| Rörelseresultat | 919 | 1 643 | – | – |
| Finansiella poster | −22 | −42 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 21 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 15 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 47 | 57 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 897 | 1 600 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 330 | −800 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 330 | −800 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 227 | 800 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 257 | 169 | – | – |
| Årets resultat | 969 | 631 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 460 | 5 365 | 4 590 | 2 437 |
| Anläggningstillgångar | 3 389 | 3 906 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 389 | 3 906 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 389 | 3 906 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 071 | 1 459 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 101 | 819 | – | – |
| Kundfordringar | 27 | 82 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 200 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 681 | 597 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 193 | 140 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 227 | 217 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 227 | 217 | – | – |
| Kassa och bank | 743 | 422 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 460 | 5 365 | – | – |
| Eget kapital | 2 194 | 1 628 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 144 | 1 578 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 175 | 947 | – | – |
| Årets resultat | 969 | 631 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 503 | 1 833 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 503 | 1 833 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 054 | 1 425 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 054 | 1 425 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 709 | 479 | – | – |
| Leverantörsskulder | 100 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | 160 | 95 | – | – |
| Övriga skulder | 438 | 345 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 1 498 | 1 837 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för TPA konsult & marktjänst AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av TPA konsult & marktjänst ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till TPA konsult & marktjänst AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 864 | 5 243 | 4 248 |
| Årets inköp | 621 | 1 614 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 315 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 476 | 1 337 | 600 |
| Årets avskrivningar | 1 138 | 1 067 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 26 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 616 | 616 | 616 |
| Ackumulerade avskrivningar | 616 | 616 | 616 |
Om bolaget
- Adress
- TANGOVÄGEN 9, 435 39 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2012-08-24
- Bransch
- Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, uthyrning av entreprenadmaskiner samt utförande av entreprenadarbeten inom bygg, design och inredning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 103-9510
- TPA Konsult & Marktjänst AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Härryda.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2025-06-23
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, uthyrning av entrepernadmaskner samt utförande av entreprenadarbeten inom bygg, design och inredning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 92 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
AN i Väst AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett helägt dotterbolag till AN i Väst AB, 559227-5845