Start › Stockholms län › Järfalla
Oscari AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 634 | 4 271 | 3 642 | 3 057 | 30 | 19 | 1 | 1 004 |
| Nettoomsättning | 3 634 | 4 271 | 3 642 | 3 057 | 30 | 7 | 1 | 107 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | 0 | 11 | 0 | 897 |
| Rörelsekostnader | 2 892 | 2 808 | 2 504 | 2 301 | 43 | 22 | 85 | 349 |
| Råvaror och förnödenheter | 40 | 81 | 74 | 55 | 18 | 4 | 3 | 90 |
| Övriga externa kostnader | 928 | 965 | 720 | 402 | 2 | 10 | 60 | 229 |
| Personalkostnader | 1 923 | 1 762 | 1 710 | 1 843 | 23 | 7 | 17 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 742 | 1 464 | 1 138 | 756 | −13 | −3 | −84 | 654 |
| Finansiella poster | 22 | 49 | 9 | 0 | 0 | 0 | −9 | −14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 54 | 16 | 0 | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 | 9 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 765 | 1 512 | 1 147 | 756 | −13 | −3 | −93 | 640 |
| Bokslutsdispositioner | −600 | −750 | – | 0 | 255 | 5 | 100 | −160 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 255 | 5 | 100 | −160 |
| Lämnade koncernbidrag | 600 | 750 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 165 | 762 | 1 147 | 756 | 242 | 2 | 7 | 480 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 178 | 254 | 157 | 53 | 1 | 3 | 106 |
| Årets resultat | 108 | 585 | 893 | 599 | 189 | 1 | 5 | 374 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 363 | 1 841 | 1 660 | 970 | 599 | 1 212 | 1 217 | 1 609 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 15 |
| Goodwill | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 15 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 1 363 | 1 841 | 1 660 | 970 | 599 | 1 212 | 1 208 | 1 594 |
| Kortfristiga fordringar | 782 | 1 058 | 551 | 404 | 71 | 73 | 72 | 69 |
| Kundfordringar | 328 | 334 | 293 | 273 | – | – | 0 | 15 |
| Övriga fordringar | 418 | 689 | 79 | 128 | 71 | 71 | 70 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 36 | 179 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 582 | 783 | 1 109 | 566 | 528 | 1 139 | 1 136 | 1 525 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 363 | 1 841 | 1 660 | 970 | 599 | 1 212 | 1 217 | 1 609 |
| Eget kapital | 1 185 | 1 077 | 992 | 649 | 542 | 954 | 952 | 948 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 135 | 1 027 | 942 | 599 | 492 | 904 | 902 | 898 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 027 | 442 | 49 | 0 | 304 | 902 | 898 | 524 |
| Årets resultat | 108 | 586 | 893 | 599 | 189 | 1 | 5 | 374 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 255 | 260 | 360 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 255 | 260 | 360 |
| Kortfristiga skulder | 178 | 764 | 669 | 321 | 57 | 4 | 5 | 301 |
| Leverantörsskulder | 8 | 105 | 54 | 10 | 0 | 3 | 5 | 10 |
| Skatteskulder | 56 | 458 | 435 | 278 | 51 | 1 | 0 | 23 |
| Övriga skulder | 95 | 196 | 87 | 33 | 6 | – | 0 | 259 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 5 | 92 | 0 | 0 | – | 0 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 500 | 500 | 350 | 492 | 600 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 500 | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 599 | 492 | 904 | 902 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 072 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 072 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 072 |
| Återförda avskrivningar | 1 072 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 43 | 43 | 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | 43 | – | 207 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 34 | 28 | 197 |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 16 | – |
| Återförda avskrivningar | 34 | – | 185 | – |
Om bolaget
- Adress
- BANVÄGEN 30, 175 67 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2012-08-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska tillverka, försälja och idka handel med sol- och insynsskyddsprodukter, bedriva varuimport och varuhandel inom design, inredning och elektronik, främst inom hemelektronik, markiser och persienner, rådgivning och genomförandestöd i ekonomi- och försäljningsfrågor liksom inom eventsammanhang, investerings- och förvaltningsverksamhet inom företag och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5818-9929
- OSCARI AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Järfälla Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm. Bolagets huvudverksamhet erbjuder konsulttjänster inom försäljning så som Strategisk utveckling, säljstöd, KAM utbildning samt organisationsförändring men även konsulttjänster inom redovisning, ekonomisk rådgivning samt fastighetsförvaltning.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jaffa Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jaffa Holding AB; Organisationsnummer=559416-7545; ForetagetsSate=Järfälla Kommun
-
Jaffa Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jaffa Holding AB; Organisationsnummer=559416-7545; ForetagetsSate=Järfälla Kommun
-
Jaffa Holding AB
Visa källuppgift
Sedan december år 2023 är bolaget ett dotterföretag till moderföretaget Jaffa Holding AB, med organisationsnummer 559416-7545 med säte i Järfälla Kommun. Koncernen är en mindre koncern varför moderföretaget inte upprättar en koncernredovisning.