Start › Stockholms län › Södertälje
BASA Cosmetics AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 900 | 2 613 | 3 030 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 | 891 | 2 613 | 3 030 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 99 | 276 | 907 | 2 906 | 3 028 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 256 | 314 | 1 662 | 1 813 |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | – | 0 | 99 | 10 | 358 | 450 | 328 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 224 | 783 | 877 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelseresultat | – | – | – | – | 0 | −99 | −276 | −7 | −293 | 2 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | – | – | 0 | −8 | −5 | −4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 5 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | – | – | – | – | 0 | −99 | −276 | −14 | −298 | −2 |
| Resultat före skatt | – | – | – | – | 0 | −99 | −276 | −14 | −298 | −2 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −99 | −276 | −14 | −298 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 0 | 638 | 1 004 | 1 039 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 22 | 33 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 22 | 33 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 22 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 0 | 627 | 982 | 1 006 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 256 | 815 | 883 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 256 | 815 | 883 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 28 | 28 | 25 | 25 | 25 | 0 | 369 | 30 | 40 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 361 | 30 | 21 |
| Övriga fordringar | 28 | 28 | 28 | 25 | 25 | 25 | 0 | 9 | 0 | 19 |
| Kassa och bank | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 | 2 | 138 | 83 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 0 | 638 | 1 004 | 1 039 |
| Eget kapital | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 0 | 27 | 41 | 39 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −24 | −24 | −24 | −24 | −24 | −24 | −50 | −23 | −9 | −11 |
| Balanserat resultat | −24 | −24 | −24 | −24 | −24 | 76 | 226 | −9 | 348 | −8 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −99 | −276 | −14 | −357 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 611 | 963 | 1 000 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | −7 | −46 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 498 | 646 | 680 |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 113 | 324 | 366 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −24 | −24 | −24 | −50 | −23 | −9 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 126 | – | – | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Årets avskrivningar | – | 11 | −11 | −11 | – |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGÄNGSVÄGEN 1-3, 152 57 SÖDERTÄLJE
- Registrerat
- 2012-08-03
- Bransch
- Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Försäljning av hårvårdsprodukter såsom schampo, balsam, hårvax och spray, samt skönhetsprodukter såsom smink, naglar, hudvård och parfym. Även försäljning av kläder, såsom underkläder och vardagskläder.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Försäljning av hårvårdsprodukter såsom schampo, balsam, hårvax och spray, samt skönhetsprodukter såsom smink, naglar, hudvård och parfym. Även försäljning av kläder, såsom underkläder och vardagskläder. Det bedrivs ingen verksamhet för tillfället. Företaget har sitt säte i Södertälje.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.