Start › Stockholms län › Stockholm
Fringe i Stockholm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 056 | 1 043 | 1 830 | 1 871 | 1 683 | 1 310 | 1 836 |
| Nettoomsättning | 1 056 | 1 043 | 1 830 | 1 885 | 1 667 | 1 277 | 1 836 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 1 | −14 | 12 | 33 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 821 | 1 274 | 1 862 | 1 853 | 1 711 | 1 208 | 1 905 |
| Råvaror och förnödenheter | 124 | 214 | 0 | 5 | 3 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 267 | 372 | 361 | 311 | 487 |
| Övriga externa kostnader | 163 | 284 | 287 | 262 | 224 | 261 | 348 |
| Personalkostnader | 528 | 777 | 1 301 | 1 208 | 1 112 | 617 | 1 050 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | – | 7 | 7 | 10 | 18 | 20 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 235 | −231 | −31 | 17 | −29 | 102 | −70 |
| Finansiella poster | −21 | −3 | −2 | −5 | −2 | 3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 3 | 2 | 5 | 2 | −3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 214 | −234 | −33 | 12 | −30 | 105 | −61 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 37 | 4 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 42 | 4 | 0 |
| Resultat före skatt | 214 | −234 | −33 | 12 | 7 | 109 | −70 |
| Skatt på årets resultat | – | – | −1 | 6 | 4 | 9 | 40 |
| Årets resultat | 214 | −234 | −32 | 7 | 3 | 100 | −110 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 395 | 285 | 244 | 296 | 252 | 327 | 200 |
| Anläggningstillgångar | 23 | 29 | 29 | 36 | 42 | 52 | 70 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 6 | 13 | 19 | 29 | 47 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 6 | 6 | 13 | 19 | 29 | 31 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Andra långfristiga fordringar | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 372 | 256 | 215 | 260 | 210 | 275 | 130 |
| Varulager m.m. | 144 | 144 | 144 | 143 | 157 | 150 | 117 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 144 | 144 | 144 | 143 | 157 | 150 | 117 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 21 | 51 | 63 | 34 | 6 | 0 |
| Kundfordringar | 28 | 0 | 0 | 19 | 8 | 6 | 0 |
| Övriga fordringar | 6 | 1 | 0 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 19 | 51 | 37 | 24 | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 91 | 20 | 55 | 19 | 119 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 395 | 285 | 244 | 296 | 252 | 327 | 200 |
| Eget kapital | 45 | −169 | 65 | 97 | 91 | −32 | −132 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −5 | −219 | 15 | 47 | 41 | −82 | −182 |
| Balanserat resultat | 47 | 47 | 47 | 41 | 38 | −182 | −112 |
| Årets resultat | −52 | −266 | −32 | 7 | 3 | 100 | −70 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 42 | 46 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 265 | 284 | 0 | 2 | 9 | 219 | 199 |
| Skulder till kreditinstitut | 265 | 284 | – | – | – | 0 | 199 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 2 | 9 | 219 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 84 | 170 | 179 | 197 | 152 | 98 | 87 |
| Leverantörsskulder | 41 | 29 | 50 | 95 | 51 | 27 | 40 |
| Skatteskulder | 3 | 3 | 6 | 13 | 18 | 9 | 1 |
| Övriga skulder | 46 | 176 | 123 | 89 | 83 | 63 | 46 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −6 | −38 | 0 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 47 | 41 | −82 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 120 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Rättelse av nyckeltal 2021 då fel var redovisat i fg år
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av Corona-pandemin har omsättningen sjunkit 2020-2021
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 47 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 26 | 26 | 26 | 32 | 23 | – |
| Årets avskrivningar | 6 | – | 7 | 7 | 10 | 18 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 48 | 48 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | – | 1 | – |
| Årets avskrivningar | 18 | – | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 71, 113 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-07-31
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet med tillhörande tjänster.
Bankgironummer
- 339-3188
- Fringe AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-26
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet med tillhörande tjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.