Start › Stockholms län › Stockholm
Små Snickare Stockholm AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 57 | 1 262 | 1 300 | 995 | 1 114 |
| Nettoomsättning | 57 | 1 262 | 1 300 | 745 | 190 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 250 | 924 |
| Rörelsekostnader | 331 | 1 033 | 905 | 1 059 | 887 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 53 | 73 | 47 | 60 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 367 | 346 | 324 | 397 |
| Personalkostnader | 106 | 582 | 455 | 656 | 397 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Rörelseresultat | −274 | 229 | 395 | −64 | 228 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −2 | −18 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −16 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −273 | 230 | 393 | −82 | 228 |
| Resultat före skatt | −273 | 230 | 393 | −82 | 228 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 56 | 70 | 0 | 49 |
| Årets resultat | −273 | 174 | 323 | −82 | 179 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 515 | 1 785 | 1 791 | 1 418 | 1 404 |
| Anläggningstillgångar | 1 260 | 1 362 | 1 132 | 1 014 | 594 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 32 | 63 | 95 | 126 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 32 | 63 | 95 | 126 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 260 | 1 330 | 1 069 | 920 | 468 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 260 | 1 330 | 1 069 | 920 | 468 |
| Omsättningstillgångar | 255 | 424 | 659 | 403 | 810 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 176 | 335 | 110 | 117 |
| Kundfordringar | 0 | 147 | 246 | – | – |
| Övriga fordringar | 13 | 24 | 85 | 105 | 94 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 6 | 5 | 5 | 23 |
| Kortfristiga placeringar | 228 | 228 | 253 | 288 | 563 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 228 | 228 | 253 | 288 | 563 |
| Kassa och bank | 10 | 20 | 71 | 6 | 130 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 515 | 1 785 | 1 791 | 1 418 | 1 404 |
| Eget kapital | 1 403 | 1 676 | 1 502 | 1 179 | 1 261 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 353 | 1 626 | 1 452 | 1 129 | 1 211 |
| Balanserat resultat | 1 626 | 1 452 | 1 129 | 1 211 | 1 032 |
| Årets resultat | −273 | 174 | 323 | −82 | 179 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 109 | 289 | 239 | 143 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 129 |
| Övriga skulder | 103 | 99 | 279 | 229 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 328 | 328 | 328 | 328 | 328 | 170 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 158 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 328 | 296 | 265 | 233 | 202 | 170 |
| Årets avskrivningar | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKÅNEGATAN 109 NB, 116 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-07-19
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktieboalget ska bedriva arbete som scenchef/scentekniker åt olika bolag, även jobba som snickare och rekvisitör/attributör. Uthyrning och försäljning av utrustning av snickeriverktyg och ljudutrustning, ljud och bild. Försäljning av deisgnprodukter för heminredning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 312-6125
- Små Snickare Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2012 och bedriver sedan dess arbete som scenchef/scentekniker åt olika bolag, jobbar även som snickare, rekvisitör och attributör. Uthyrning och försäljning av utrustning av snickeriverktyg och ljudutrustning. Dessutom att författa böcker.
Väsentliga händelser
En lägre nettoomsättning än tidigare år beror på betydande nedgång i arbetsuppdrag
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.