Start › Stockholms län › Nacka
Meditpro Sverige AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 28 | 402 | 797 | 1 217 | 1 651 | 1 671 | 2 417 |
| Nettoomsättning | 28 | 402 | 797 | 1 217 | 1 651 | 1 671 | 2 417 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 304 | 297 | 296 | 324 | 735 | 1 431 | 1 530 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 24 | 4 | 26 | 32 | 40 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 264 | 253 | 206 | 231 | 243 | 198 | 212 |
| Personalkostnader | 39 | 20 | 85 | 67 | 460 | 1 192 | 1 305 |
| Rörelseresultat | −276 | 106 | 501 | 893 | 916 | 240 | 886 |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −274 | 108 | 502 | 893 | 916 | 239 | 886 |
| Bokslutsdispositioner | 220 | – | – | – | – | 0 | −220 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 220 | – | – | – | – | 0 | −220 |
| Resultat före skatt | −54 | 108 | 502 | 893 | 916 | 239 | 666 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 23 | 104 | 184 | 189 | 52 | 143 |
| Årets resultat | −54 | 85 | 398 | 709 | 727 | 187 | 523 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 557 | 2 874 | 3 054 | 2 765 | 2 492 | 2 683 | 2 569 |
| Omsättningstillgångar | 2 557 | 2 874 | 3 054 | 2 765 | 2 492 | 2 683 | 2 569 |
| Kortfristiga fordringar | 275 | 346 | 573 | 373 | 426 | 415 | 1 009 |
| Kundfordringar | 4 | 0 | 274 | 110 | 185 | 143 | 718 |
| Övriga fordringar | 242 | 312 | 271 | 244 | 217 | 244 | 149 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 34 | 28 | 19 | 24 | 28 | 142 |
| Kassa och bank | 2 281 | 2 528 | 2 481 | 2 392 | 2 066 | 2 268 | 1 560 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 557 | 2 874 | 3 054 | 2 765 | 2 492 | 2 683 | 2 569 |
| Eget kapital | 2 518 | 2 571 | 2 686 | 2 288 | 2 030 | 2 303 | 2 115 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 468 | 2 521 | 2 636 | 2 238 | 1 980 | 2 253 | 2 065 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 521 | 2 436 | 2 238 | 1 980 | 1 253 | 2 065 | 1 542 |
| Årets resultat | −54 | 85 | 398 | 709 | 727 | 187 | 523 |
| Obeskattade reserver | 0 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 82 | 148 | 257 | 242 | 160 | 234 |
| Leverantörsskulder | 24 | 5 | −9 | 4 | −3 | −12 | 6 |
| Skatteskulder | 0 | 23 | 104 | 184 | 189 | 52 | 143 |
| Övriga skulder | 5 | 44 | 42 | 60 | 47 | 112 | 74 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 700 | 0 | 200 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 700 | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 980 | 2 253 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år. Minskningen beror på lägre efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 50 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på lägre efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 34 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på lägre efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 31 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder och regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- SÅNGVÄGEN 5, 131 46 NACKA
- Registrerat
- 2012-07-16
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva läkarverksamhet, utföra programutveckling inom IT samt äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 889-3166
- Meditpro Sverige AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms Län, Nacka Kommun registrerades år 2012 och bedriver läkarverksamhet, utföra programutveckling inom IT samt äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.