Start › Dalarnas län › Falun
Sweet Baby Ray Barbershop Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 45 | 33 | 881 | 719 | −647 |
| Nettoomsättning | 45 | 56 | 386 | 474 | −446 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −23 | 495 | 245 | −202 |
| Rörelsekostnader | 49 | 123 | 624 | 568 | −709 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 66 | 80 | −58 |
| Handelsvaror | 15 | 23 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 70 | 309 | 244 | −301 |
| Personalkostnader | 0 | 29 | 250 | 244 | −350 |
| Rörelseresultat | −4 | −89 | 256 | 151 | 62 |
| Finansiella poster | – | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −89 | 256 | 151 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 65 | −65 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 65 | −65 | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | −24 | 191 | 151 | 62 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 42 | 34 | 0 |
| Årets resultat | −4 | −24 | 149 | 117 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 87 | 130 | 392 | 188 | 151 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 88 | 63 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 88 | 63 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 26 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 38 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 87 | 80 | 342 | 100 | 88 |
| Varulager m.m. | 0 | 12 | 12 | 23 | 23 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 12 | 12 | 23 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 40 | 3 | 45 | 10 |
| Kundfordringar | 0 | −4 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 13 | 44 | 3 | 31 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 14 | 0 |
| Kassa och bank | 74 | 28 | 328 | 32 | 54 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 87 | 130 | 392 | 188 | 151 |
| Eget kapital | 55 | 59 | 283 | 159 | 42 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 30 | 34 | 258 | 109 | −8 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 34 | 58 | 109 | −8 | −8 |
| Årets resultat | −4 | −24 | 149 | 117 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 65 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 65 | – | – |
| Avsättningar | 15 | 15 | 15 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 50 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 56 | 29 | 29 | 59 |
| Leverantörsskulder | 0 | 38 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 19 | 19 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 17 | −2 | 8 | 24 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 34 | 258 | 109 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 26 | 26 |
| Årets inköp | – | – | – | 25 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Försäljningar och utrangeringar | 38 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2012-07-11
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva skönhetsvård och detljhandelsverksamhet såsom försäljning av kläder, accessoarer och inredning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Älvsjö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet med frisörsalong. Företaget har sitt säte i Älvsjö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Omsättningen har minskat med mer än 30% då salongen har flyttat och verksambeten har minskat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.