Start › Dalarnas län › Falun
In the pink cloud consulting Sverige AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 203 | 1 977 | 2 292 | 2 727 | 2 669 | 2 982 |
| Nettoomsättning | 1 203 | 1 977 | 2 292 | 2 727 | 2 669 | 2 982 |
| Rörelsekostnader | 916 | 1 846 | 1 795 | 1 758 | 1 614 | 1 513 |
| Övriga externa kostnader | 93 | 133 | 155 | 159 | 128 | 133 |
| Personalkostnader | 804 | 1 704 | 1 630 | 1 590 | 1 486 | 1 380 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 287 | 131 | 497 | 968 | 1 054 | 1 469 |
| Finansiella poster | 3 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 289 | 134 | 500 | 968 | 1 054 | 1 469 |
| Bokslutsdispositioner | 1 125 | 160 | −130 | −245 | −260 | −250 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 125 | 160 | −130 | −245 | −260 | −250 |
| Resultat före skatt | 1 414 | 294 | 370 | 723 | 794 | 1 219 |
| Skatt på årets resultat | 303 | 72 | 85 | 156 | 166 | 263 |
| Årets resultat | 1 112 | 221 | 284 | 567 | 628 | 956 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 184 | 2 502 | 3 022 | 3 246 | 2 906 | 2 475 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 19 | 28 | 38 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 19 | 28 | 38 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 19 | 28 | 38 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 184 | 2 483 | 2 993 | 3 208 | 2 906 | 2 475 |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 511 | 300 | 395 | 390 | 453 |
| Kundfordringar | 0 | 161 | 0 | 208 | 322 | 309 |
| Övriga fordringar | 136 | 351 | 300 | 187 | 69 | 139 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 1 049 | 1 972 | 2 693 | 2 813 | 2 516 | 2 022 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 184 | 2 502 | 3 022 | 3 246 | 2 906 | 2 475 |
| Eget kapital | 1 169 | 1 074 | 1 464 | 1 734 | 1 691 | 1 579 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 119 | 1 024 | 1 414 | 1 684 | 1 641 | 1 529 |
| Balanserat resultat | 8 | 802 | 1 130 | 1 117 | 1 013 | 572 |
| Årets resultat | 1 112 | 221 | 284 | 567 | 628 | 956 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 125 | 1 285 | 1 155 | 910 | 650 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 125 | 1 285 | 1 155 | 910 | 650 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 304 | 272 | 357 | 305 | 247 |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 211 | 188 | 277 | 234 | 235 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 81 | 84 | 80 | 69 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 100 | 616 | 612 | 554 | 524 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 100 | 616 | 612 | 554 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 641 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 47 | 47 | 47 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 47 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 47 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 28 | 19 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 38 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2012-07-02
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara verksamma inom IT konsulting och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-05
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö bedriver IT konsulting och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.