Start › Stockholms län › Stockholm
Reuma Shop AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 34 | 505 | 727 | 1 219 | 1 231 |
| Nettoomsättning | 21 | 603 | 616 | 990 | 1 231 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −235 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 138 | 111 | 229 | 0 |
| Rörelsekostnader | 401 | 812 | 741 | 843 | 927 |
| Handelsvaror | 22 | 168 | 184 | 198 | 186 |
| Övriga externa kostnader | 370 | 317 | 337 | 450 | 548 |
| Personalkostnader | 9 | 202 | 220 | 195 | 193 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 125 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −368 | −306 | −14 | 376 | 304 |
| Finansiella poster | 3 | −2 | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −365 | −308 | −15 | 376 | 304 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 197 | 40 | −55 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 197 | 40 | −55 | −25 |
| Resultat före skatt | −365 | −111 | 25 | 321 | 279 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | 67 | 60 |
| Årets resultat | −365 | −111 | 20 | 254 | 219 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 138 | 472 | 992 | 996 | 731 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 125 | 125 | 125 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 125 | 125 | 125 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | 0 | 125 | 125 | 125 |
| Omsättningstillgångar | 138 | 472 | 867 | 871 | 606 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 285 | 285 | 217 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 48 | 48 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | 0 | 238 | 237 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 410 | 576 | 512 | 256 |
| Kundfordringar | 0 | 444 | 490 | 434 | 54 |
| Övriga fordringar | 1 | −22 | 49 | 51 | 202 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | −12 | 36 | 27 | 0 |
| Kassa och bank | 137 | 63 | 6 | 73 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 138 | 472 | 992 | 996 | 731 |
| Eget kapital | 134 | 499 | 610 | 590 | 336 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 84 | 449 | 560 | 540 | 286 |
| Balanserat resultat | 449 | 560 | 540 | 286 | 67 |
| Årets resultat | −365 | −111 | 20 | 254 | 219 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 197 | 238 | 144 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 197 | 238 | 144 |
| Långfristiga skulder | 25 | 42 | 34 | – | – |
| Övriga skulder | 25 | 42 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −20 | −68 | 151 | 168 | 251 |
| Leverantörsskulder | 0 | −1 | −1 | 7 | 3 |
| Skatteskulder | 1 | −27 | 62 | 93 | 60 |
| Övriga skulder | −47 | −136 | −4 | −32 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 96 | 94 | 100 | 115 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 560 | 540 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget är under avveckling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av förändringar i företagets marknadsföring av produkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Västgötagränd 19, 118 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-06-13
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska bestå av försäljning av hjälpmedel, hälsokosmetika hälsokost, sexuell hjälpmedel och andra hälsofrämjande och underlättande produkter till reumatiker, psoriasisbesvär och andra psykosomatiska yttringar. Samt äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget gjorde en inkåmsförsäljning av sin Internetförsäljning av hälsoprodukter år 2023. Verksamhet avvecklas successivt. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Ägaren har begärt att företaget ska träda i likvidation från den 6 december 2024.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.