Start › Stockholms län › Stockholm
LunaMicro AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 703 | 1 274 | 1 650 | 1 004 | 722 | – | – |
| Nettoomsättning | 1 656 | 167 | 425 | 207 | 60 | 0 | 14 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | 48 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 15 | 135 | 204 | 662 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 467 | 2 529 | 2 386 | 1 934 | 1 232 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 138 | 91 | 2 | 48 | 285 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 272 | 553 | 850 | 594 | 189 | – | – |
| Personalkostnader | 1 614 | 1 556 | 1 303 | 1 061 | 735 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 441 | 329 | 229 | 230 | 23 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 235 | −1 256 | −736 | −930 | −510 | −499 | −349 |
| Finansiella poster | −147 | −146 | −83 | −44 | −29 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −5 | 5 | 0 | 9 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 142 | 151 | 83 | 53 | 30 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 89 | −1 402 | −818 | −974 | −539 | −511 | −361 |
| Resultat före skatt | 89 | −1 402 | −818 | −974 | −539 | – | – |
| Årets resultat | 89 | −1 402 | −818 | −974 | −539 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 320 | 2 962 | 2 295 | 1 420 | 1 341 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 315 | 2 667 | 1 904 | 1 064 | 701 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 302 | 2 648 | 1 880 | 1 064 | 701 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 3 096 | 2 479 | 1 695 | 863 | 486 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 206 | 169 | 185 | 200 | 215 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | 18 | 24 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 18 | 24 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 005 | 296 | 391 | 356 | 640 | – | – |
| Varulager m.m. | 178 | 135 | 190 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 142 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 274 | 15 | 38 | 225 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 171 | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 190 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 13 | 15 | 38 | 29 | 8 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 89 | – | 0 | 6 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 553 | 146 | 163 | 132 | 606 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 320 | 2 962 | 2 295 | 1 420 | 1 341 | – | – |
| Eget kapital | 1 395 | 437 | 316 | 104 | 552 | – | – |
| Bundet eget kapital | 3 823 | 2 601 | 1 785 | 948 | 568 | – | – |
| Aktiekapital | 127 | 122 | 89 | 84 | 82 | – | – |
| Ej registrerat aktiekapital | 600 | – | – | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 428 | −2 165 | −1 469 | −844 | −16 | – | – |
| Överkursfond | 265 | 1 490 | 1 025 | 523 | 2 246 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 782 | −2 252 | −1 676 | −393 | −1 722 | – | – |
| Årets resultat | 89 | −1 402 | −818 | −974 | −539 | – | – |
| Långfristiga skulder | 689 | 1 129 | 1 386 | 542 | 671 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 689 | 1 129 | 1 386 | 542 | 671 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 235 | 1 396 | 593 | 774 | 118 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 341 | 342 | 181 | 311 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 37 | 7 | 39 | 46 | 22 | – | – |
| Övriga skulder | 301 | 215 | 20 | 21 | 33 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 555 | 831 | 353 | 396 | 63 | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
LunaMicro AB utvecklar teknik för vätsketransport (pumpning) utan rörliga delar. Denna teknik syftar till att skapa nästa generations smarta textilier för exempelvis sport-, skydds- och arbetskläder, att förbättra prestanda inom elektronik samt att möjliggöra nya medicinska lösningar. Bolaget har sitt säte i Linköping
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåret 2024-2025 uppvisade bolaget ett markant ökat intresse från nya marknader såsom elektronik och medtech, utöver de etablerade branscher (sport, personlig skyddsutrustning, försvar) där samarbetet har fortgått. Försäljningen expanderade till över 1,5 MSEK, med den största ökningen i USA, inkluderande tre olika Fortune 500-företag. Utvecklingen har emellertid inte varit utan utmaningar. En missad försäljning till följd av snabba förändringar i USA efter novembervalet försatte bolaget i en prekär position, vilket nödvändiggjorde en nyemission för att säkerställa den fortsatta verksamheten. Med kunder inom flera oberoende branscher strävar vi efter en säkrare och stabilare utveckling av bolaget och dess teknik.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
LunaMicro AB erbjuder nästa generations smarta textilier för bland annat sport-, skydds- och arbetskläder. Vår produkt är en textil som kan flytta vätska från insidan till utsidan av tyget med hjälp av ett litet batteri och på så sätt hålla användaren torr, bekväm och säker. Företagets teknik, baserade på patenterade forskningsresultat från Linköpings universitet, gör vattentäta plagg effektivare och mer hållbara. Bolaget har sitt säte i Linköping
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljningen har varit svag i början av perioden, säkerligen beroende på mycket blygsamma marknadsföringsinsatser som i sin tur beror på mycket begränsade resurser. Efter en utställning på TechTextil-mässan i Frankfurt där LunaMicro uppmärksammades och också fick deras Innovationspris för Ny Teknik har intresset för LunaMicros erbjudande ökat markant. I och med att LunaMicro har lyckats nå ut bredare har bolaget också fått in förfrågningar om företagets teknik och begäran om utvecklingsprojekt. Bolaget har redan tecknat avtal om ett projekt med en av de intressenter som upptäckte LunaMicro tack vare mässan och förhandlar om projekt med åtta andra kunder. Detta har skett betydligt mycket snabbare och projekten är mycket mer omfattande än de projekt som funnits med tidigare potentiella kunder. Dessutom har bolaget tecknat ett större utvecklingsavtal som inte har utförts innan räkenskapsårets slut. Bolaget har idag fått en betydande krets med intressenter med vilka det diskuteras kring olika projekt. Detta är en tydlig indikation på att om resurser för marknadsföring finns, kommer LunaMicro också att snabbt kunna hitta nya kunder och troligtvis på nya marknader. Bolaget har idag etablerat samarbete med ledande bolag (kunder) på tre olika marknader: skyddskläder/arbetskläder, kläder/utrustning till sport, och försvarsmedicin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
För att säkerställa bolagets egna kapital och fortsatta drift, har beslut fattats om att genomföra en nyemission. Bolaget har tecknat avtal om försäljning om ca 500 000 kr med en ny kund.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Verksamhetens art och inriktning
LunaMicro AB erbjuder nästa generations smarta textilier för bland annat sport-, skydds- och arbetskläder. Vår produkt är en textil som kan flytta vätska från insidan till utsidan av tyget med hjälp av ett litet batteri och på så sätt hålla användaren torr, bekväm och säker. Företagets teknik, baserade på patenterade forskningsresultat från Linköpings universitet, gör vattentäta plagg effektivare och mer hållbara. Bolaget har sitt säte i Linköping
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljningen har, procentuellt, ökat kraftigt tack vare ökat intresse för bolagets produkter. LunaMicro har etablerat samarbete med ledande bolag (kunder) i tre olika marknader: skyddskläder/arbetskläder, kläder/utrustning till sport, och försvarsmedicin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
För att säkerställa bolagets egna kapital och fortsatta drift, har beslut fattats om att genomföra en nyemission.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolagets verksamhet är att utveckla, licensiera, äga och förvalta patenträttigheter och andra immateriella rättigheter. Bolaget utvecklar och säljer framför allt kläder med inbyggd ventilation. Bolaget har tidigare år förvärvat immateriella rättigheter från moderbolaget Lunavation AB. Så småningom kommer Lunamicro AB att betala royalty till Lunavation AB på framtida försäljning genererad av dessa immateriella rättigheter. Bolaget har sitt säte i Linköping
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljningen har, procentuellt, ökat kraftigt tack vare ökat intresse för bolagets produkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
För att säkerställa bolagets egna kapital och fortsatta drift, har beslut fattats om att genomföra en nyemission.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 27 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 9 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 4 | 0 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 335 | 280 | 280 | 280 | 436 | 420 |
| Årets inköp | 55 | 0 | – | 0 | 16 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 129 | 111 | 95 | 80 | 65 | 42 |
| Årets avskrivningar | 18 | 15 | 15 | 14 | 23 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 156 | 156 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556895-7319, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-06-11
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla, äga och förvalta patenträttigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 884-0746
- Lunamicro AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-04
- Programvara
- Visma Bokslut