Start › Stockholms län › Lidingö
Jobbin AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 000 | 1 736 | 1 885 | 1 837 | 1 684 | 1 769 | 1 242 | 1 147 |
| Nettoomsättning | 2 000 | 1 736 | 1 885 | 1 837 | 1 684 | 1 670 | 1 221 | 1 147 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 98 | 20 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 681 | 1 518 | 1 576 | 1 750 | 1 276 | 1 018 | 1 015 | 638 |
| Råvaror och förnödenheter | 92 | 19 | 41 | 0 | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 1 | 3 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 525 | 554 | 673 | 707 | 514 | 447 | 335 | 333 |
| Personalkostnader | 1 029 | 910 | 832 | 1 015 | 735 | 570 | 676 | 298 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 29 | 28 | 27 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 318 | 218 | 309 | 87 | 408 | 751 | 227 | 508 |
| Finansiella poster | 0 | −63 | 20 | −157 | 4 | 19 | −1 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −106 | 18 | 0 | 5 | 20 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −42 | 0 | 157 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 155 | 329 | −70 | 411 | 770 | 226 | 508 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 191 | – | 0 | −6 | −200 | −64 | −127 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 191 | – | 0 | −6 | −200 | −64 | −127 |
| Resultat före skatt | 318 | 346 | 329 | −70 | 405 | 570 | 162 | 381 |
| Skatt på årets resultat | 129 | 136 | 84 | 71 | 95 | 131 | 41 | 93 |
| Årets resultat | 189 | 211 | 245 | −141 | 311 | 439 | 120 | 288 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 571 | 1 361 | 1 700 | 1 377 | 1 407 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 896 | 691 | 860 | 803 | 483 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 124 | 159 | 165 | 194 | 223 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 47 | 46 | 69 | 90 | – | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 105 | 112 | 119 | 126 | 133 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 773 | 533 | 695 | 608 | 261 | 311 | 397 | 395 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 8 | 8 | 150 | 200 | 200 | 200 |
| Ägarintressen i övriga företag | 9 | 9 | 124 | 111 | 111 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 0 | 111 | 197 | 195 |
| Andra långfristiga fordringar | 764 | 524 | 563 | 490 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 675 | 669 | 840 | 574 | 924 | 1 447 | 815 | 504 |
| Kortfristiga fordringar | 245 | 309 | 656 | 546 | 523 | 440 | 562 | 237 |
| Kundfordringar | 175 | 193 | 436 | 440 | 381 | 149 | 397 | 160 |
| Övriga fordringar | 36 | 50 | 117 | 73 | 81 | 182 | 138 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 34 | 66 | 103 | 34 | 62 | 110 | 28 | 32 |
| Kassa och bank | 430 | 360 | 184 | 28 | 401 | 1 007 | 253 | 267 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 571 | 1 361 | 1 700 | 1 377 | 1 407 | 1 758 | 1 212 | 899 |
| Eget kapital | 261 | 272 | 361 | 166 | 575 | 744 | 305 | 384 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 211 | 222 | 311 | 116 | 525 | 694 | 255 | 334 |
| Balanserat resultat | 22 | 11 | 66 | 257 | 214 | 255 | 134 | 47 |
| Årets resultat | 189 | 211 | 245 | −141 | 311 | 439 | 120 | 288 |
| Obeskattade reserver | 350 | 350 | 541 | 541 | 541 | 535 | 335 | 271 |
| Periodiseringsfonder | 350 | 350 | 541 | 541 | 541 | 535 | 335 | 271 |
| Avsättningar | 764 | 524 | 410 | 370 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 197 | 215 | 388 | 300 | 292 | 479 | 573 | 244 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 31 | 33 | 14 | 95 | 21 | 43 | 49 |
| Övriga skulder | 172 | 185 | 355 | 286 | 177 | 433 | 431 | 162 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 20 | 25 | 98 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 300 | 50 | – | 480 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 694 | 255 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mer än 30% under räkenskapsåret jämfört med föregående års nettoomsättning vilket främst beror på ett ökat intresse för bolagets tjänster under året som medförde nya uppdrag som inkommit under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 165 | 165 | 150 | 200 | 200 | 200 | 175 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 165 | 0 | 0 | 50 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 157 | 157 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 157 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 111 | 247 | 245 | 151 |
| Årets inköp | 0 | 6 | 2 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 93 | 0 | – | – |
| Omklassificeringar | −111 | −50 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 | – | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 138 | 138 | 138 | 138 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 138 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 27 | 20 | 13 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 163 | 163 | 135 | 135 | 135 | 23 | 23 |
| Årets inköp | – | 29 | – | 0 | 111 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 145 | 117 | 89 | 66 | 45 | 23 | 23 |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | 22 | 21 | 22 | 0 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 124 | 124 | 124 | 111 | 111 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 115 | 115 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 115 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STOCKHOLMSVÄGEN 60 A LGH 1301, 181 42 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2012-05-14
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom management och IT samt därmed förenlig verksamhet. Bedriva utveckling av och förvalta en mötesplats för klättrare på internet samt därmed förenlig verksamhet. Investera i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 866-2926
- Robin Smedberg AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom management och IT samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.