Start › Stockholms län › Nacka
Kvarna Kemtvätt & Skrädderi AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 591 | 530 | 531 | 664 | 509 | 716 | 590 | 220 | 258 |
| Nettoomsättning | 591 | 530 | 531 | 664 | 509 | 592 | 590 | 200 | 182 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 20 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 124 | – | 0 | 76 |
| Rörelsekostnader | 586 | 540 | 450 | 693 | 490 | 934 | 534 | 154 | 275 |
| Råvaror och förnödenheter | 130 | 110 | 52 | 116 | 79 | 259 | 166 | 52 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 177 | 199 | 255 | 239 | 161 | 50 | 211 | 102 | 121 |
| Personalkostnader | 279 | 231 | 144 | 338 | 250 | 625 | 157 | 0 | 126 |
| Rörelseresultat | 5 | −9 | 80 | −29 | 19 | −217 | 56 | 67 | −17 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −10 | 80 | −29 | 19 | −217 | 56 | 67 | −17 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −7 | – | −14 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | −7 | – | −14 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | −10 | 80 | −29 | 11 | −217 | 42 | 67 | −17 |
| Skatt på årets resultat | 1 | – | 11 | 0 | 4 | – | 9 | – | – |
| Årets resultat | 4 | −10 | 70 | −29 | 17 | −217 | 33 | 67 | −17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 134 | 127 | 183 | 26 | 124 | −109 | 73 | 113 | 75 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 | −1 | −11 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −1 | −11 | – | – | – |
| Byggnader och mark | – | – | – | 0 | 0 | −11 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | 0 | −1 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 127 | 183 | 25 | 125 | −98 | 73 | 113 | 75 |
| Varulager m.m. | 96 | 108 | 35 | – | – | – | – | 20 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 96 | 108 | 35 | – | – | – | – | 20 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 10 | 14 | 27 | 128 | −98 | 65 | 38 | 67 |
| Övriga fordringar | 11 | 10 | 14 | 27 | 128 | −98 | 65 | 31 | 60 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 1 | 7 | 7 |
| Kassa och bank | 27 | 9 | 134 | −2 | −3 | 1 | 8 | 56 | 8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 134 | 127 | 183 | 26 | 124 | −109 | 28 | 113 | 75 |
| Eget kapital | 114 | 110 | 120 | −29 | 17 | −217 | 33 | 108 | 41 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 64 | 60 | 70 | −29 | 17 | −217 | 33 | 58 | −9 |
| Balanserat resultat | 60 | 70 | 0 | 17 | −217 | 0 | 0 | −9 | 8 |
| Årets resultat | 4 | −10 | 70 | 0 | 235 | −217 | 33 | 67 | −17 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 7 | – | 14 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 7 | – | 14 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 55 | 3 | – | −35 | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 6 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 50 | – | – | −35 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 17 | 63 | 0 | 97 | 109 | 16 | 6 | 34 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 11 | 0 | 4 | 18 | 4 | – | – |
| Övriga skulder | 20 | 17 | 52 | 0 | 93 | 89 | 12 | 1 | 28 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 5 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −29 | 17 | −217 | 33 | 58 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TRE KRONORS VÄG 45, 131 31 NACKA
- Registrerat
- 2012-05-14
- Bransch
- Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Verksamhet enligt registret
Kemtvätt, skrädderi, nyckelservice, skomakeri och försäljning av tillbehören.
Bankgironummer
- 191-3599
- Kvarna Kemtvätt & Skrädderi AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-26
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Nacka, bedriver verksamhet inom kemtvätt, skrädderi, nyckelservice, skomakeri och försäljning av tillbehören.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.