Start › Dalarnas län › Falun
UPM i Gävle AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 188 | 130 | 16 | 0 | 46 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 130 | 16 | 0 | 46 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 188 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 22 | 66 | 54 | 39 | 48 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 66 | 54 | 39 | 48 | 52 |
| Rörelseresultat | −22 | 122 | 76 | −22 | −48 | −6 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 3 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | 124 | 79 | −21 | −48 | −6 |
| Resultat före skatt | −21 | 124 | 79 | −21 | −48 | −6 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −21 | 114 | 79 | −21 | −48 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 86 | 755 | 636 | 555 | 580 | 619 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 86 | 755 | 636 | 555 | 580 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 58 | 75 | 154 | 148 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 58 | 73 | 154 | 148 | – |
| Kassa och bank | 86 | 697 | 560 | 402 | 431 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 86 | 755 | 636 | 555 | 580 | – |
| Eget kapital | 79 | 730 | 616 | 537 | 559 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Fritt eget kapital | 29 | 680 | 566 | 487 | 509 | – |
| Balanserat resultat | 50 | 566 | 487 | 509 | 557 | – |
| Årets resultat | −21 | 114 | 79 | −21 | −48 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 25 | 19 | 18 | 21 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 4 | 3 | 5 | – |
| Övriga skulder | 0 | 11 | 6 | 6 | 6 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 487 | 509 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Inga arbetade timmar är gjorda under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen är högre under året då fler arbetade timmar är utförda.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 |
| Försäljningar och utrangeringar | 172 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 | 172 |
| Återförda avskrivningar | 172 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2012-05-09
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet med uthyrning av personal och maskiner inom transportbranschen samt utföra hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 118-9802
- UPM i Gävle
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Gävle.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-13
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är uthyrning maskiner samt utföra hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet. Ingen verksamhet har bedrivits under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.