Start › Östergötlands län › Motala
Tvål Skincare Sweden AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 63 | 467 | 648 | 31 | 53 | 128 | 260 | 299 | 260 | 247 |
| Nettoomsättning | 63 | 467 | 648 | 31 | 53 | 128 | 260 | 299 | 260 | 247 |
| Rörelsekostnader | 77 | 486 | 330 | 46 | 71 | 143 | 212 | 272 | 259 | 280 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 | 6 | 9 | 33 | 22 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 194 | 146 | 46 | 70 | 137 | 204 | 239 | 237 | 269 |
| Personalkostnader | 0 | 292 | 185 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −19 | 318 | −15 | −18 | −14 | 48 | 28 | 1 | −33 |
| Finansiella poster | – | 0 | −2 | 0 | −1 | 0 | −2 | −6 | −2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −19 | 316 | −15 | −19 | −14 | 46 | 22 | −1 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −73 | – | – | 0 | −11 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −73 | – | – | 0 | −11 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −14 | −19 | 243 | −15 | −19 | −14 | 35 | 22 | −1 | −33 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 45 | – | – | 0 | 7 | – | – | – |
| Årets resultat | −14 | −19 | 198 | −15 | −19 | −14 | 28 | 22 | −1 | −33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 107 | 89 | 163 | 31 | 22 | 12 | 40 | 14 | 2 | 2 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 87 | 161 | 29 | 19 | 10 | 37 | 12 | 0 | −1 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 49 | 47 | 25 | 15 | 5 | 30 | 6 | −2 | −3 |
| Kundfordringar | 0 | 28 | 42 | 5 | 0 | 5 | 17 | 5 | −2 | −3 |
| Övriga fordringar | 103 | 21 | 5 | 21 | 15 | 0 | 14 | 0 | 0 | −1 |
| Kassa och bank | 1 | 38 | 114 | 3 | 4 | 5 | 7 | 6 | 1 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 107 | 89 | 163 | 31 | 22 | 12 | 40 | 14 | 2 | 2 |
| Eget kapital | 110 | 124 | 25 | −173 | −158 | −138 | −124 | −152 | −6 | −5 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 60 | 74 | −25 | −223 | −208 | −188 | −174 | −202 | −56 | −55 |
| Balanserat resultat | 74 | 93 | −223 | −208 | −188 | −174 | −202 | −224 | −55 | −22 |
| Årets resultat | −14 | −19 | 198 | −15 | −19 | −14 | 28 | 22 | −1 | −33 |
| Obeskattade reserver | 11 | 11 | 84 | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 11 | 11 | 84 | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | −29 | −47 | 185 | 166 | 133 | 126 | 145 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | −29 | −47 | 185 | 166 | 133 | 126 | 145 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −14 | −17 | 101 | 8 | 3 | 7 | 27 | 21 | 8 | 7 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 0 | 6 | – | 0 | 0 | 21 | – | – |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 102 | 1 | 3 | 7 | 7 | – | – | – |
| Övriga skulder | −14 | −17 | −1 | – | – | 0 | 19 | 0 | −1 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −188 | −174 | −202 | −56 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 118 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | 168 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget drivs ej längre aktivt. Båda delägarna arbetar med annat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De senaste åren har företaget mer eller mindre legat i träda, men detta år fick den andra av de två delägarna ett kontrakt med jordbruksverket och detta har ökat intäkterna väsentligt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av att den som arbetade mest med företaget har börjat jobba heltid som lärare så har försäljningen gått ner markant, på grund av tidsbrist
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har sjunkit drastiskt eftersom den enda som tidigare har arbetat med företaget (Anna Hellqvist) nu arbetar heltid som lärare. 2020 arbetade jag 80%, men nu är det alltså heltid och då hinner jag inte med företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ägaren arbetar numer heltid som lärare och samtidigt bedrivit studier på halvtid, och verksamheten har därför legat på sparlåga.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2017-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- DE GEERSFORS 40, 591 98 MOTALA
- Registrerat
- 2012-05-08
- Bransch
- Universitets- eller högskoleutbildning
Verksamhet enligt registret
Tillverkning och försäljning av skönhetsprodukter, såsom tvålar, badprodukter, krämer och lotions.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ägnar sig åt konsultverksamhet åt bland annat jordbruksverket. Verksamheten har sitt säte i Motala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.