Start › Stockholms län › Stockholm
Syntax Terror AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 | 52 | 36 | 142 | 495 | 72 | 0 | 1 |
| Nettoomsättning | 4 | 52 | 36 | 142 | 495 | 72 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 16 | 52 | 25 | 357 | 644 | 45 | 6 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 3 | 0 | 102 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 43 | 14 | 36 | 47 | −2 | 6 | 6 |
| Personalkostnader | 6 | 2 | 11 | 219 | 596 | 47 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −12 | −1 | 11 | −215 | −149 | 27 | −6 | −4 |
| Finansiella poster | 47 | −1 | −100 | 14 | 871 | – | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 150 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 97 | – | 0 | 14 | 882 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 50 | 0 | 250 | 0 | 11 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | −1 | −90 | −201 | 721 | 27 | −6 | −4 |
| Resultat före skatt | 35 | −1 | −90 | −201 | 721 | 27 | −6 | −4 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 35 | −1 | −90 | −201 | 721 | 25 | −6 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 341 | 345 | 471 | 564 | 964 | 210 | 204 | 192 |
| Anläggningstillgångar | 267 | 296 | 300 | 513 | 500 | 130 | 130 | 118 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 8 | 12 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 4 | 8 | 12 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 263 | 288 | 288 | 513 | 500 | 130 | 130 | 118 |
| Andelar i intresseföretag | 63 | 38 | 38 | 13 | 0 | 118 | 118 | 118 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 12 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 200 | 250 | 250 | 500 | 500 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 74 | 50 | 171 | 51 | 463 | 81 | 75 | 74 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 49 | 45 | 2 | 27 | 41 | 73 | 74 |
| Kundfordringar | 5 | – | – | – | 27 | 24 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 45 | 0 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 40 | 40 | – | – | – | 0 | 17 | 17 |
| Övriga fordringar | 7 | 9 | 0 | 2 | 0 | 1 | 57 | 57 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 22 | 0 | 126 | 49 | 436 | 40 | 1 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 341 | 345 | 471 | 564 | 964 | 210 | 204 | 192 |
| Eget kapital | 160 | 199 | 321 | 410 | 771 | 68 | 43 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 110 | 149 | 271 | 360 | 721 | 18 | −7 | −1 |
| Balanserat resultat | 75 | 151 | 360 | 561 | 0 | −7 | −1 | 3 |
| Årets resultat | 35 | −1 | −90 | −201 | 721 | 25 | −6 | −4 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 103 | 151 | 133 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 103 | 151 | 133 |
| Kortfristiga skulder | 180 | 146 | 150 | 154 | 193 | 40 | 10 | 10 |
| Checkräkningskredit | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 15 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Övriga skulder | 50 | 22 | 13 | 29 | 141 | 37 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 122 | 122 | 122 | 122 | 49 | 0 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 120 | – | 310 | 18 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 271 | – | 721 | 18 | −7 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga lägre aktivet i bolaget till följd av företrädarens externa engagemang.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har haft mer verksamhet under året jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolagets nyckelperson har haft sina huvudsakliga engagemang utanför bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten endast bedrevs under slutet av år 2018 jämfört med år 2019 då verksamhet bedrevs under hela året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ (i undantagsfall positiv) påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets beslut att ändra företagsnamnet från Parapet Tech AB till Syntax Terror AB registrerades hos Bolagsverket i januari 2019.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 63 | 38 | 38 | 13 | 0 | 118 | 118 | 118 | 118 |
| Årets inköp | 25 | – | 25 | 13 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 118 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 300 | 250 | 250 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 50 | – | 250 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 12 | 12 | 137 | 12 | 12 | 12 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | – | – | – | 12 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 125 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | 11 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FOLKUNGAGATAN 63, 116 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-04-03
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling av mjukvara inom IT-sektorn, handel med och förvaltning av fast egendom, och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 863-6821
- Griplund Consulting AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom utveckling av mjukvara inom IT-sektorn, handel med och förvaltning av värdepapper, fast egendom, och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.