Start › Stockholms län › Farsta
Uppbyggnad entreprenad i Stockholm AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 995 | 896 | 1 286 |
| Nettoomsättning | 945 | 896 | 1 286 |
| Övriga rörelseintäkter | 49 | – | – |
| Rörelsekostnader | 927 | 752 | 737 |
| Råvaror och förnödenheter | 98 | 132 | 142 |
| Övriga externa kostnader | 154 | 77 | 73 |
| Personalkostnader | 555 | 544 | 523 |
| Av- och nedskrivningar | 65 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 56 | – | – |
| Rörelseresultat | 67 | 143 | 549 |
| Finansiella poster | −22 | −4 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 4 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | 140 | 547 |
| Resultat före skatt | 45 | 140 | 547 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 30 | 113 |
| Årets resultat | 32 | 110 | 434 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 297 | 425 | 743 |
| Anläggningstillgångar | 904 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 904 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 904 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 392 | 425 | 743 |
| Kortfristiga fordringar | 389 | 385 | 217 |
| Kundfordringar | 156 | 384 | 217 |
| Övriga fordringar | 101 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 132 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 40 | 526 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 297 | 425 | 743 |
| Eget kapital | 103 | 251 | 491 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 53 | 201 | 441 |
| Balanserat resultat | 21 | 91 | 7 |
| Årets resultat | 32 | 110 | 434 |
| Långfristiga skulder | 935 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 935 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 258 | 174 | 252 |
| Leverantörsskulder | 37 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 82 | 139 |
| Övriga skulder | 222 | 90 | 113 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 180 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 969 | 0 |
| Årets inköp | 969 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | −65 | 0 |
| Årets avskrivningar | −65 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- EDSVALLABACKEN 12, 123 43 FARSTA
- Registrerat
- 2012-04-02
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är städverksamhet . Bolaget skall även bedriva byggverksamhet samt konsultverksamhet inom bygg.
Bankgironummer
- 205-9590
- Uppstädat i Farsta AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva städverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.