Start › Västra Götalands län › Kungälv
PK i Kungälv AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 606 | 1 936 | 3 152 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | 0 | 543 | 1 936 | 3 152 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 63 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 24 | 346 | 1 664 | 1 556 | 7 | 6 | 16 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 24 | 352 | 97 | 81 | 7 | 6 | 16 | 15 |
| Personalkostnader | – | 0 | −7 | 1 546 | 1 475 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −19 | −24 | 261 | 273 | 1 596 | −7 | −6 | −16 | −15 |
| Finansiella poster | 156 | 184 | 163 | 59 | 1 610 | 77 | 102 | 542 | 56 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 1 560 | – | – | 0 | 15 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 351 | 22 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 155 | 176 | 168 | 59 | 50 | 77 | 102 | 192 | 20 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −1 | −7 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 137 | 159 | 424 | 331 | 3 205 | 70 | 95 | – | – |
| Resultat före skatt | 137 | 159 | 424 | 331 | 3 205 | 70 | 95 | 527 | 42 |
| Skatt på årets resultat | 28 | 30 | 88 | 69 | 339 | 15 | 20 | 39 | 1 |
| Årets resultat | 109 | 129 | 336 | 263 | 2 866 | 55 | 75 | 488 | 41 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 683 | 4 815 | 5 335 | 6 335 | 6 660 | 2 845 | 2 834 | 2 741 | 2 400 |
| Anläggningstillgångar | 2 194 | 3 236 | 1 736 | 2 106 | 2 469 | 2 469 | 2 355 | 2 355 | 2 355 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 187 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 187 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 194 | 3 236 | 1 736 | 1 919 | 2 469 | 2 469 | 2 355 | 2 355 | 2 355 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 17 | 17 | 17 | 17 | 1 354 | 1 354 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 177 | 3 220 | 1 720 | 1 902 | 1 115 | 1 115 | 2 330 | 2 330 | 2 330 |
| Omsättningstillgångar | 2 489 | 1 579 | 3 599 | 4 229 | 4 192 | 376 | 479 | 385 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 158 | 280 | 1 192 | 2 207 | 1 899 | 359 | 53 | 102 | 17 |
| Kundfordringar | 0 | 117 | 585 | 1 688 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 168 | 93 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 66 | 23 | 398 | 373 | 1 858 | 300 | 39 | 0 | 17 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 92 | 140 | 40 | 53 | 41 | 59 | 14 | 102 | 0 |
| Kassa och bank | 2 331 | 1 299 | 2 407 | 2 022 | 2 292 | 17 | 426 | 283 | 28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 683 | 4 815 | 5 335 | 6 335 | 6 660 | 2 845 | 2 834 | 2 741 | 2 400 |
| Eget kapital | 4 682 | 4 783 | 4 894 | 5 258 | 5 176 | 2 489 | 2 605 | 2 700 | 2 381 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 632 | 4 733 | 4 844 | 5 208 | 5 126 | 2 439 | 2 555 | 2 650 | 2 331 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 523 | 4 604 | 4 508 | 4 946 | 2 259 | 2 385 | 2 480 | – | – |
| Årets resultat | 109 | 129 | 336 | 263 | 2 866 | 55 | 75 | 488 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 32 | 441 | 1 076 | 1 485 | 355 | 229 | 41 | 19 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 25 | 0 | 424 | 368 | 35 | 59 | 40 | 18 |
| Övriga skulder | 0 | 7 | 441 | 651 | 1 117 | 320 | 170 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 269 | 210 | 240 | 700 | 180 | 180 | 170 | 170 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 269 | 210 | 240 | 700 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 126 | 2 439 | 2 555 | 2 650 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Mot bakgrund av utbrottet av Covid-19 följs händelseutvecklingen noga och åtgärder vidtas för att minimera eller eliminera påverkan på verksamheten. Fram till dags dato bedömer styrelsen att ingen väsentlig påverkan har skett på verksamheten
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Mot bakgrund av utbrottet av Covid-19 följs händelseutvecklingen noga och åtgärder vidtas för att minimera eller eliminera påverkan på verksamheten. Fram till dags dato bedömer styrelsen att ingen väsentlig påverkan har skett på verksamheten
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 177 | 3 220 | 1 720 | 1 902 | 1 115 | 1 115 | 2 330 | 2 330 | 2 330 | 1 580 |
| Årets inköp | – | 1 500 | 500 | 1 337 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 043 | – | 683 | 750 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 | 17 | 17 | 17 | 1 354 | 1 354 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 1 329 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 1 337 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 207 | 0 |
| Årets inköp | −207 | 207 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 21 | – |
| Årets avskrivningar | – | 21 | – |
| Återförda avskrivningar | 21 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- REXEGATAN 6, 442 32 KUNGÄLV
- Registrerat
- 2012-04-02
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga samt förvalta aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 145-2432
- PK I KUNGÄLV AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-07
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kungälv registrerades år 2012 och bedriver sedan dess förvaltning av aktier och värdepapper samt konsultverksamhet. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.