Start › Stockholms län › Stockholm
Ritzy Vin AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 64 | 649 | 1 269 | 636 | 144 | 62 |
| Nettoomsättning | 64 | 649 | 1 269 | 636 | 144 | 62 |
| Rörelsekostnader | 87 | 663 | 1 312 | 591 | 105 | 46 |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 141 | 762 | 334 | 0 | −9 |
| Övriga externa kostnader | 52 | 277 | 431 | 245 | 93 | 54 |
| Personalkostnader | 0 | 245 | 119 | 0 | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 12 | 12 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | −14 | −43 | 45 | 39 | 17 |
| Finansiella poster | 0 | −6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −21 | −43 | 45 | 39 | 16 |
| Resultat före skatt | −23 | −21 | −43 | 45 | 39 | 16 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 11 | 10 | 0 |
| Årets resultat | −23 | −21 | −43 | 34 | 29 | 16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 405 | 431 | 659 | 481 | 94 | 98 |
| Anläggningstillgångar | 12 | 19 | 7 | 7 | 12 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 12 | – | 0 | 12 | 25 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | 12 | 25 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 12 | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 12 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 393 | 411 | 652 | 474 | 82 | 73 |
| Varulager m.m. | 237 | 229 | 86 | 67 | 51 | 51 |
| Råvaror och förnödenheter | 237 | 229 | 86 | 67 | 51 | 51 |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 169 | 336 | 142 | 0 | 21 |
| Kundfordringar | 3 | 3 | 139 | 15 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | −9 | 123 | 8 | 0 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 140 | 175 | 75 | 119 | – | – |
| Kassa och bank | 13 | 14 | 229 | 265 | 30 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 405 | 431 | 659 | 481 | 94 | 98 |
| Eget kapital | 72 | 50 | 71 | 114 | 80 | 52 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 22 | 0 | 21 | 64 | 30 | 2 |
| Balanserat resultat | 45 | 21 | 61 | −30 | −2 | 15 |
| Årets resultat | −23 | −21 | −43 | 91 | 29 | −16 |
| Långfristiga skulder | 258 | 258 | 248 | 210 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 258 | 258 | 248 | 210 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 76 | 123 | 340 | 157 | 14 | 46 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 1 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 11 | 21 | 6 | 0 |
| Övriga skulder | 76 | 119 | 323 | 134 | 8 | 46 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 5 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 30 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 45 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 12 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 62 | 62 |
| Ackumulerade avskrivningar | 62 | 50 | 37 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- PLOGGATAN 1, 116 34 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-04-02
- Bransch
- Partihandel med drycker
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import, distribution och försäljning av vin och alkoholdrycker och andra dryckesvaror, samt skådespeleri och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 856-9808
- THE FASHIONIST AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget tillhandahåller artister, skådespelare, fotografer samt modesajter. Bolaget bedriver även import, distribution och försäljning av vin samt alkoholdrycker och andra dryckesvaror. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Räkenskapsåret har under året förlängts med fyra månader.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.