Start › Stockholms län › Solna
Mangoit AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 096 | 3 235 | 3 186 | 2 893 | 2 895 | 2 372 | 1 921 | 2 193 |
| Nettoomsättning | 3 096 | 3 235 | 3 186 | 2 893 | 2 895 | 2 372 | 1 921 | 2 193 |
| Rörelsekostnader | 1 871 | 1 802 | 1 769 | 1 600 | 1 560 | 1 330 | 1 475 | 1 411 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Handelsvaror | 4 | 2 | 2 | 1 | 7 | 2 | 12 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 136 | 144 | 135 | 129 | 71 | 117 | 120 | 85 |
| Personalkostnader | 1 724 | 1 650 | 1 632 | 1 470 | 1 482 | 1 211 | 1 343 | 1 321 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 225 | 1 433 | 1 417 | 1 293 | 1 335 | 1 042 | 446 | 782 |
| Finansiella poster | 72 | 74 | 71 | 12 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 73 | 75 | 73 | 13 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 297 | 1 507 | 1 488 | 1 305 | 1 338 | 1 043 | 447 | 782 |
| Resultat före skatt | 1 297 | 1 507 | 1 488 | 1 305 | 1 338 | 1 043 | 447 | 782 |
| Skatt på årets resultat | 282 | 326 | 318 | 272 | 276 | 224 | 96 | 174 |
| Årets resultat | 1 015 | 1 181 | 1 170 | 1 033 | 1 061 | 819 | 350 | 608 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 302 | 4 377 | 4 338 | 3 750 | 3 104 | 2 271 | 1 520 | 1 501 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 29 | 36 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 29 | 36 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 | 29 | 36 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 280 | 4 348 | 4 302 | 3 750 | 3 104 | 2 271 | 1 520 | 1 501 |
| Kortfristiga fordringar | 1 187 | 874 | 283 | 613 | 817 | 872 | 742 | 671 |
| Kundfordringar | 583 | 357 | 0 | 613 | 690 | 855 | 742 | 661 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 81 | 92 | 227 | 0 | 126 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 321 | 304 | – | – | 0 | 17 | 0 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 202 | 121 | 56 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 094 | 3 475 | 4 019 | 3 138 | 2 287 | 1 399 | 778 | 829 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 302 | 4 377 | 4 338 | 3 750 | 3 104 | 2 271 | 1 520 | 1 501 |
| Eget kapital | 3 699 | 3 683 | 4 003 | 3 333 | 2 700 | 1 939 | 1 320 | 1 169 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 649 | 3 633 | 3 953 | 3 283 | 2 650 | 1 889 | 1 270 | 1 119 |
| Balanserat resultat | 2 633 | 2 453 | 2 783 | 2 250 | 1 589 | 1 070 | 919 | 511 |
| Årets resultat | 1 015 | 1 181 | 1 170 | 1 033 | 1 061 | 819 | 350 | 608 |
| Kortfristiga skulder | 603 | 693 | 335 | 418 | 404 | 332 | 201 | 332 |
| Leverantörsskulder | 1 | 10 | 1 | 0 | 1 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 304 | 366 | 65 | 132 | 134 | 49 | 25 | 72 |
| Övriga skulder | 298 | 318 | 268 | 286 | 268 | 280 | 176 | 260 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 1 000 | 1 500 | 500 | 400 | 300 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 283 | 2 650 | 1 889 | 1 270 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 36 | 36 | 36 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 36 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 8 | 1 | – |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 1 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 1 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPFARTSVÄGEN 14 LGH 1302, 169 38 SOLNA
- Registrerat
- 2012-04-02
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling och programmering av mjukvara.
Bankgironummer
- 855-3786
- Mangoit AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har under året bedrivit konsultverksamhet inom systemutveckling och programmering av mjukvara. Företaget har sitt säte i Solna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.