Start › Värmlands län › Karlstad
Slutplattan HATPA 127700 D AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 731 | 1 344 | 1 244 | 1 149 | 817 | 1 550 | 789 | 539 |
| Nettoomsättning | 731 | 1 344 | 1 151 | 1 149 | 838 | 1 379 | 704 | 539 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 93 | 0 | −21 | 171 | 86 | 0 |
| Rörelsekostnader | 730 | 966 | 1 245 | 1 087 | 1 038 | 1 434 | 819 | 553 |
| Handelsvaror | 121 | 255 | 454 | 604 | 558 | 565 | 98 | 174 |
| Övriga externa kostnader | 526 | 486 | 469 | 405 | 474 | 345 | 146 | 244 |
| Personalkostnader | 41 | 214 | 314 | 74 | 2 | 520 | 568 | 96 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 9 | 3 | 3 | 5 | 7 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 31 | – | – | – | – | – | 0 | 27 |
| Rörelseresultat | 1 | 377 | −1 | 62 | −221 | 116 | −30 | −14 |
| Finansiella poster | −1 | 4 | −432 | −62 | −25 | −31 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 320 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | −4 | 112 | 63 | 25 | 31 | 32 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 381 | −433 | 0 | −247 | 85 | −62 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 49 | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 49 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 381 | −433 | 49 | −247 | 85 | −62 | −19 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 20 | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 361 | −433 | 49 | −247 | 81 | −62 | −19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 44 | 152 | 154 | 417 | 416 | 388 | 295 | 172 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 42 | 30 | 321 | 232 | 23 | 109 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 42 | 30 | 7 | 10 | 14 | 18 | 8 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 42 | 30 | 7 | 10 | 14 | 18 | 8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 314 | 222 | 10 | 91 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 314 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 222 | 10 | 91 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 44 | 110 | 125 | 96 | 184 | 365 | 185 | 164 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 108 | 124 | 17 | 133 | 347 | 171 | 154 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 3 | 21 | 190 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 22 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 23 | 9 | 17 | 11 | 13 | 22 | 26 | 112 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 89 | 107 | 2 | 100 | 136 | 145 | 42 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 1 | 80 | 51 | 17 | 15 | 10 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 44 | 152 | 154 | 417 | 416 | 388 | 295 | 172 |
| Eget kapital | 34 | 27 | −334 | 99 | 51 | 132 | 51 | 22 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −16 | −23 | −384 | 49 | 1 | 82 | 1 | −28 |
| Balanserat resultat | −14 | −384 | 49 | 1 | 247 | 1 | −28 | −9 |
| Årets resultat | −1 | 361 | −433 | 49 | −247 | 81 | 29 | −19 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 83 | 82 | 160 | 99 | 52 | 65 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 83 | 82 | 160 | 99 | 52 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 125 | 406 | 236 | 206 | 157 | 192 | 85 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 44 | 191 | 192 | 192 | 47 | 23 | 33 |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | 177 | 24 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 9 | 23 | – | 0 | 43 | 54 | 51 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 59 | 15 | 21 | 14 | 66 | 115 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 82 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 9 | – | – | – | 165 | – | 91 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har minskat med 45,6 % jämfört med föregående räkenskapsår på grund av att verksamheten avvecklats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Som en följd av verksamhetens avveckling har moderbolaget beslutat att avyttra samtliga andelar i bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med ~38% jämfört med föregående räkenskapsår. Förändringen beror på ökade efterfrågan på bolagets tjänster samt avklingandet av Covid-19 pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen följer utvecklingen av kriget i Ukraina noga och är beredd att vidta åtgärder vid behov.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med ~39% på grund av att verksamheten under en kortare period av året varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat sin nettoomsättning med 95,9 % på grund av utökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Hittills har Covid-19 pandemin haft en begränsad påverkan på företagets verksamhet och har inte orsakat några större störningar av verksamheten. Bolaget vidtar åtgärder för att minska riskerna för att verksamheten påverkas negativt och för att säkerställa anställdas och kunders hälsa och säkerhet. Det är inte möjligt att förutse den möjliga påverkan på bolagets verksamhet då situationen kan förändras snabbt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 10 | 91 |
| Årets inköp | 47 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 81 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 314 | 314 | 314 | 222 | 10 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 92 | 222 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 10 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 314 | 314 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 314 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 224 | 201 | 169 | 169 | 169 | 169 | 156 | 152 |
| Årets inköp | 0 | 23 | 32 | 0 | – | – | 17 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 224 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 182 | 171 | 163 | 159 | 156 | 151 | 147 | 133 |
| Årets avskrivningar | 11 | 11 | 9 | 3 | 3 | 5 | 7 | 12 | – |
| Återförda avskrivningar | 193 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MUNKFORSGATAN 6 B 1002, 652 37 KARLSTAD
- Registrerat
- 2012-03-29
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 869-0836
- VB Projekts AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Forshaga
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har bedrivit projektledning inom bygg och anläggning samt uthyrning av mountainbikes och underhåll av motionsbana för mountainbikes. Bolaget ingår i en koncern och är ett helägt dotterbolag till Wain Enterprise AB (559202-2601). Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning enligt ÅRL 7 kap. 3§. Företaget har sitt säte i Forshaga .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret avvecklat sin verksamhet. Samtliga inventarier har avyttrats eller utrangerats, vilket har belastat årets resultat med 31 182 kr. Bolaget har inte längre några anställda och bedriver ingen verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 9 kB | Öppna |
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wain Enterprise AB
Visa källuppgift
amheten Bolaget har bedrivit projektledning inom bygg och anläggning samt uthyrning av mountainbikes och underhåll av motionsbana för mountainbikes. Bolaget ingår i en koncern och är ett helägt dotterbolag till Wain Enterprise AB (559202-2601). Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning enligt ÅRL 7 kap. 3§. Företaget har sitt säte i Forshaga .
-
Wain Enterprise AB
Visa källuppgift
verksamheten Bolaget bedriver projektledning inom bygg och anläggning samt uthyrning av mountainbikes och underhål av motionsbana för mountainbikes. Bolaget ingår i en koncern och är ett helägt dotterbolag till Wain Enterprise AB (559202-2601). Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning enligt ABL 7 kap. 3§. Företaget har sitt säte i Forshaga .
-
Wain Enterprise AB
Visa källuppgift
verksamheten Bolaget bedriver projektledning inom bygg och anläggning samt uthyrning av mountainbikes och underhål av motionsbana för mountainbikes. Bolaget ingår i en koncern och är ett helägt dotterbolag till Wain Enterprise AB (559202-2601). Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning enligt ABL 7 kap. 3§. Företaget har sitt säte i Forshaga .