Start › Uppsala län › Uppsala
EcoSteaMobil AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 489 | 2 242 | 1 726 | 1 189 | 973 | 770 | 896 | 829 | 869 |
| Nettoomsättning | 3 428 | 2 121 | 1 595 | 1 115 | 739 | 687 | 713 | 800 | 753 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | 61 | 121 | 131 | 74 | 234 | 83 | 183 | 29 | 106 |
| Rörelsekostnader | 3 281 | 2 053 | 1 649 | 1 262 | 930 | 757 | 738 | 782 | 783 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 108 | 352 | 313 | 35 | 197 | 10 | 22 | 4 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | 105 | 20 | 7 | 42 | 38 | 28 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 621 | 407 | 442 | 370 | 326 | 251 | 287 | 267 | 237 |
| Personalkostnader | 1 531 | 1 275 | 771 | 827 | 401 | 453 | 391 | 468 | 516 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 18 | 17 | 10 | – | – | 0 | 15 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 208 | 189 | 77 | −73 | 43 | 14 | 159 | 47 | 86 |
| Finansiella poster | −34 | −39 | −32 | −21 | −11 | −7 | −9 | −7 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 34 | 39 | 34 | 21 | 11 | 7 | 9 | 7 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 174 | 151 | 45 | −94 | 32 | 7 | 150 | 41 | 83 |
| Resultat före skatt | 174 | 151 | 45 | −94 | 32 | 7 | 150 | 41 | 83 |
| Skatt på årets resultat | 38 | 24 | – | 0 | 7 | 2 | 33 | 10 | 6 |
| Årets resultat | 135 | 126 | 45 | −94 | 25 | 5 | 117 | 30 | 77 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 816 | 740 | 685 | 660 | 695 | 318 | 357 | 325 | 254 |
| Anläggningstillgångar | 61 | 41 | 57 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 | 41 | 57 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 61 | 41 | 57 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 755 | 699 | 628 | 585 | 695 | 318 | 357 | 325 | 239 |
| Varulager m.m. | 184 | 184 | 166 | 166 | 34 | 24 | 25 | 30 | 30 |
| Råvaror och förnödenheter | 184 | 184 | 166 | 166 | 34 | 24 | 25 | 30 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 321 | 404 | 302 | 209 | 148 | 117 | 155 | 148 | 24 |
| Kundfordringar | 278 | 400 | 286 | 132 | 87 | 55 | 75 | 48 | 18 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 3 | 4 | 56 | 5 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | – | 0 | 22 | 56 | 63 | 80 | 100 | 6 |
| Kassa och bank | 250 | 111 | 160 | 210 | 513 | 177 | 177 | 147 | 186 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 816 | 740 | 685 | 660 | 695 | 318 | 357 | 325 | 254 |
| Eget kapital | 283 | 177 | 51 | 6 | 101 | 55 | 167 | 94 | 164 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 233 | 127 | 1 | −44 | 51 | 5 | 117 | 44 | 114 |
| Balanserat resultat | 97 | 1 | −44 | 51 | 25 | 0 | 1 | 14 | 37 |
| Årets resultat | 135 | 126 | 45 | −94 | 25 | 5 | 117 | 30 | 77 |
| Långfristiga skulder | 58 | 39 | 160 | 266 | 321 | 61 | 92 | 108 | 0 |
| Övriga skulder | 58 | 39 | 160 | 266 | 321 | 61 | 92 | 108 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 475 | 524 | 474 | 388 | 273 | 202 | 97 | 123 | 91 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 | 88 | 56 | – | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 9 | 0 |
| Leverantörsskulder | 89 | 57 | 80 | 63 | 64 | 26 | 16 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 74 | 31 | 3 | 0 | −26 | 19 | 39 | 19 | 11 |
| Övriga skulder | 262 | 303 | 335 | 325 | 235 | 158 | 42 | 94 | 74 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 47 | 45 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 60 | 30 | – | – | – | – | 117 | 43 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −44 | 51 | 5 | 117 | 44 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 20 | – | – | −100 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 20 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga nya uppdrag som företaget har fått från en ny trafikverketenhet samt flera nya Alerisverksamheter i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år främst till följd av fler kunder, ökad efterfrågan, nya affärsområden och prishöjningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker väsentligt mot föregående år då bolaget utökat sin verksamhet under året och anställt en ytterligare medarbetare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker väsentligt mot föregående år då bolaget utökat sin verksamhet under året och anställt en ytterligare medarbetare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 126 | 84 | 84 | 84 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Årets inköp | 42 | – | – | 84 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 65 | 44 | 27 | 10 | – | – | 83 | 68 | 51 |
| Årets avskrivningar | 22 | 17 | 17 | 10 | – | 0 | 15 | 17 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARIEDALSGATAN 6 LGH 1301, 754 53 UPPSALA
- Registrerat
- 2012-03-14
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
-Import och export av varor inom bilvård och båtvård. -Mobil service inom bilvård och båtar. -Mobil rengöringsservice till statliga och privata kontor och bilar.
Bankgironummer
- 856-1599
- EcoSteaMobil AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom -Import och export av varor inom bilvård och båtvård. -Mobil service inom bilvård och båtar. -Mobil rengöringsservice till statliga och privata kontor och bilar. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.