Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Sign in Solutions XYNGROUP AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 33 | 963 | 3 228 | 3 759 | 3 898 | 258 | 781 |
| Nettoomsättning | 0 | 810 | 3 219 | 3 746 | 3 898 | 258 | 781 |
| Övriga rörelseintäkter | 33 | 153 | 9 | 12 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | −44 | 1 024 | 2 552 | 3 866 | 3 567 | 170 | 667 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 788 | 1 732 | 21 | 0 |
| Handelsvaror | 13 | 499 | 1 719 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 183 | 517 | 697 | 1 725 | 804 | 145 | 306 |
| Personalkostnader | −240 | 0 | 130 | 328 | 1 032 | 4 | 362 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 7 | 6 | 26 | – | 0 | −1 |
| Rörelseresultat | 76 | −60 | 676 | −108 | 331 | 88 | 114 |
| Finansiella poster | 8 | 0 | −36 | −12 | −36 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 36 | 12 | 36 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | −60 | 640 | −120 | 295 | 88 | 114 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 210 | −210 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 210 | −210 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 84 | 150 | 430 | −120 | 295 | 88 | 114 |
| Skatt på årets resultat | −3 | 3 | 131 | 0 | 87 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 87 | 147 | 300 | −120 | 208 | 83 | 114 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 714 | 929 | 1 243 | 1 741 | 2 328 | 261 | 334 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 240 | 390 | 215 | 135 | 15 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 240 | 390 | 200 | 120 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 240 | 390 | 200 | 120 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 714 | 689 | 853 | 1 526 | 2 193 | 246 | 334 |
| Kortfristiga fordringar | 641 | 371 | 528 | 775 | 607 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 38 | 260 | 775 | 607 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 600 | 275 | 250 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 41 | 58 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 73 | 318 | 326 | 751 | 1 586 | 246 | 334 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 714 | 929 | 1 243 | 1 741 | 2 327 | 261 | 334 |
| Eget kapital | 680 | 593 | 446 | 147 | 265 | 58 | 140 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 49 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 49 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 630 | 543 | 396 | 97 | 216 | 8 | 90 |
| Balanserat resultat | 543 | 396 | 97 | 216 | 8 | −93 | 69 |
| Årets resultat | 87 | 147 | 0 | −120 | 208 | 102 | 21 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 210 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 210 | – | – | – | – |
| Avsättningar | 0 | 240 | 390 | 200 | 120 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 1 050 | 1 050 | 188 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 50 | 50 | 188 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 96 | 197 | 344 | 891 | 15 | 194 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 23 | 110 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 20 | 26 | 100 | 110 | 6 | 24 |
| Övriga skulder | 12 | 49 | 89 | 1 | 689 | 9 | 169 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 22 | 59 | 133 | 92 | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 550 | – | – | – | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 216 | 8 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | −187 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har tidigare år förlorat alla sina befinltiga kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 240 | 240 | 200 | 120 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 190 | 80 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 240 | 150 | 0 | – | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 15 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VINVÄGEN 9, 132 43 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2012-03-05
- Bransch
- Annan telekommunikation
Verksamhet enligt registret
Bedriva handel med värdepapper. Erbjuda molntjänster inom områden som identitetshantering, molnlagring och moln-baserade applikationer. Företaget kommer att erbjuda också nya innovation material och lösningar inom energi sektor. Företaget kommer att även genom partner delta forsknings och utvecklings projekt uppdrag inom nanoteknologi. Företaget kommer att erbjuda tjänster både på egen hand och genom partners. Företaget kommer också att arbeta som ett företag möjliggörare och bli en viktig aktör i större projekt. Branschen är IT- säkerhet, Energi och Material teknik.
Bankgironummer
- 5605-7185
- Sign in Solutions XYNGROUP AB
kontrollerat 2026-10-10 - 849-5723
- Sing in Solutions Xyngroup AB
kontrollerat 2026-10-10
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-08-08
- Senaste annonsen
- 2022-08-08
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget erbjuder ny innovation inom material och lösningar i energisektor. Företaget kommer att även genom partner delta forsknings och utvecklings projekt uppdrag inom nanoteknologi. Företaget erbjuder tjänster både på egen hand och genom partners. Branschen är IT säkerhet, Energi och Material teknik. Företaget har sitt säte i .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har under året inte genererat någon inkomst då företaget inte har vunnit några nya kunder. För att motverka inkomstbortfallet har företaget minskat sina kostnader genom bl.a. personalneddragning samt upplösning av tidigar eårs direktpensioner.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 178 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Halkos holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Halkos holding AB, med organisationsnummer 559395-1774 och säte i Stockholms län.