Start › Stockholms län › Stockholm
Ivatal AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 714 | 0 | 0 | 0 | 1 | 205 | 10 | 10 356 |
| Nettoomsättning | 714 | – | – | – | 0 | 4 | 10 | 10 356 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 | 201 | – | – |
| Rörelsekostnader | 439 | – | 0 | 1 | 3 | 44 | 1 821 | 2 621 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 969 |
| Övriga externa kostnader | 439 | – | 0 | 1 | 3 | 44 | −503 | 632 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 2 324 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Rörelseresultat | 275 | 0 | 0 | −1 | −2 | 161 | −1 811 | 7 734 |
| Finansiella poster | −5 230 | 0 | 0 | −1 | −1 | −34 | −21 | −382 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 5 230 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 1 | 34 | 21 | 374 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 956 | 0 | 0 | −2 | −3 | 127 | −1 831 | 7 353 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 1 838 | −1 838 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 1 838 | −1 838 |
| Resultat före skatt | −4 956 | 0 | 0 | −2 | −3 | 127 | 7 | 5 515 |
| Skatt på årets resultat | −457 | – | – | 0 | 17 | 35 | 15 | 1 214 |
| Årets resultat | −4 498 | 0 | 0 | −2 | −21 | 91 | −8 | 4 301 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 177 | 10 787 | 7 971 | 7 972 | 7 966 | 7 975 | 9 274 | 12 828 |
| Anläggningstillgångar | 1 137 | 7 966 | 7 966 | 7 966 | 7 966 | 7 970 | 9 085 | 6 593 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 137 | 7 966 | 7 966 | 7 966 | 7 966 | 7 970 | 9 085 | 6 593 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 2 150 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 087 | 7 916 | 7 916 | 7 916 | 7 916 | 7 920 | 9 035 | 4 443 |
| Omsättningstillgångar | 3 040 | 2 821 | 5 | 6 | 0 | 5 | 189 | 6 235 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 2 822 | 6 | 6 | 0 | 2 | 129 | 120 |
| Kundfordringar | 0 | 2 816 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 80 | 6 | 6 | 6 | 0 | 2 | 129 | 120 |
| Kassa och bank | 2 960 | −1 | −1 | – | 0 | 3 | 60 | 6 115 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 177 | 10 787 | 7 971 | 7 972 | 7 966 | 7 975 | 9 274 | 12 828 |
| Eget kapital | 3 645 | 8 123 | 6 360 | 6 360 | 6 361 | 6 382 | 6 290 | 6 299 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 594 | 8 073 | 6 310 | 6 310 | 6 311 | 6 332 | 6 240 | 6 249 |
| Balanserat resultat | 6 311 | 6 311 | 6 311 | 6 311 | 6 332 | 6 240 | 6 249 | 1 947 |
| Årets resultat | −2 717 | 0 | 0 | −2 | −21 | 91 | −8 | 4 301 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 838 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 838 |
| Avsättningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 514 |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 100 | 1 393 | 1 393 | 1 393 | 1 393 | 1 393 |
| Övriga skulder | 100 | 100 | 100 | 1 393 | 1 393 | 1 393 | 1 393 | 1 393 |
| Kortfristiga skulder | 432 | 2 564 | 1 511 | 220 | 212 | 201 | 1 591 | 2 784 |
| Leverantörsskulder | 0 | 41 | – | – | – | – | 0 | 664 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Skatteskulder | 0 | 457 | – | – | 0 | 35 | 1 229 | 1 765 |
| Övriga skulder | 432 | 1 964 | 1 409 | 117 | 110 | 63 | 260 | 258 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 311 | 6 332 | 6 240 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har för närvarande begränsad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Spridningen av coronaviruset har paverkat utvecklingen av företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Minskningen av omsättning från tidigare år är beroende av att bolaget sålt av ett projekt under år 2018. Bolaget arbetar med ett nytt projekt som beräknas att avslutas under år 2020/2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 970 | 9 085 | 6 593 | 6 593 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 115 | 2 324 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ARTILLERIGATAN 68 B, 115 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-03-02
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter, förmedling av fastigheter och bolag, konsultverksamhet inom fastighetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5202-9907
- Ivatal AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter, förmedling av fastigheter och bolag , konsultverksamhet inom fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Täby .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 7 kB | Öppna |
| 2025 | 7 kB | Öppna |
| 2024 | 7 kB | Öppna |
| 2023 | 7 kB | Öppna |
| 2022 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
| 2019 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Ivalta AB
Visa källuppgift
tigheter, förmedling av fastigheter och bolag, konsultverksamhet inom fastighetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget bytte namn från BOSB AB till Ivatal AB. Bolaget är helägt dotterbolag till Ivalta AB, org.nr 559035-5433 Företaget har sitt säte i Täby.