Start › Dalarnas län › Falun
Sture Björk AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 74 | 168 | 230 | 1 221 | 665 |
| Nettoomsättning | 74 | 168 | 230 | 1 221 | 665 |
| Rörelsekostnader | 51 | 49 | 53 | 55 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 49 | 53 | 55 | 59 |
| Rörelseresultat | 23 | 119 | 177 | 1 166 | 606 |
| Finansiella poster | 193 | 11 | 0 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 194 | 13 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 216 | 130 | 177 | 1 164 | 606 |
| Bokslutsdispositioner | 1 235 | 258 | 135 | −119 | 69 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 235 | 258 | 135 | −119 | 69 |
| Resultat före skatt | 1 452 | 389 | 312 | 1 045 | 675 |
| Skatt på årets resultat | 319 | 88 | 67 | 228 | 148 |
| Årets resultat | 1 133 | 301 | 245 | 817 | 526 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 850 | 5 893 | 6 100 | 6 474 | 5 705 |
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 4 850 | 4 893 | 5 100 | 5 474 | 4 705 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 8 | 0 | 40 | 260 |
| Övriga fordringar | 0 | 8 | 0 | 40 | 260 |
| Kassa och bank | 4 850 | 4 885 | 5 100 | 5 434 | 4 445 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 850 | 5 893 | 6 100 | 6 474 | 5 705 |
| Eget kapital | 5 491 | 4 558 | 4 457 | 4 412 | 3 795 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 5 441 | 4 508 | 4 407 | 4 362 | 3 745 |
| Balanserat resultat | 4 308 | 4 207 | 4 162 | 3 545 | 3 219 |
| Årets resultat | 1 133 | 301 | 245 | 817 | 526 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 235 | 1 494 | 1 629 | 1 510 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 235 | 1 494 | 1 629 | 1 510 |
| Kortfristiga skulder | 359 | 100 | 149 | 433 | 400 |
| Skatteskulder | 342 | 58 | 12 | 130 | 234 |
| Övriga skulder | 8 | 31 | 126 | 294 | 156 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 362 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 81% jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett enskilt stort uppdrag under föregående år samt att verksamheten trappats ned
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 84% jämfört med föregående år. Ökningen beror på ett enskilt stort uppdrag under detta år
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JESPER SVEDBERGSVÄGEN 30, 791 36 FALUN
- Registrerat
- 2012-03-01
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastighetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 871-5880
- Sture Björk AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-02-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom fastighetsområdet samt därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.