Start › Stockholms län › Stockholm
Liis Management AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 128 | 159 | 197 | 203 | 210 | 294 | 1 187 |
| Övriga externa kostnader | 128 | 159 | 197 | 203 | 210 | 294 | 1 187 |
| Rörelseresultat | −128 | −159 | −197 | −203 | −210 | −294 | −1 187 |
| Finansiella poster | 2 171 | 3 219 | 1 142 | 710 | 755 | −1 330 | 625 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 946 | 3 303 | 1 149 | 712 | 757 | −348 | 1 735 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 386 | 42 | 8 | 0 | 0 | 27 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 799 | 110 | – | – | – | 0 | 1 091 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 363 | 16 | 15 | 3 | 2 | 1 009 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 043 | 3 061 | 946 | 507 | 545 | −1 624 | −563 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 410 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 410 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 043 | 3 061 | 946 | 507 | 545 | −1 214 | −563 |
| Skatt på årets resultat | 188 | 661 | 184 | – | – | 0 | 118 |
| Årets resultat | 1 855 | 2 400 | 762 | 507 | 545 | −1 214 | −681 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 110 692 | 105 413 | 95 019 | 94 074 | 93 617 | 94 187 | 100 293 |
| Anläggningstillgångar | 109 195 | 96 665 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 86 775 | 98 858 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 195 | 96 665 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 86 775 | 98 858 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 77 905 | 78 704 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 86 775 | 98 858 |
| Andra långfristiga fordringar | 31 290 | 17 961 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 497 | 8 748 | 10 388 | 9 442 | 8 985 | 7 412 | 1 436 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 7 539 | 115 | 68 | 71 | 160 | 384 |
| Övriga fordringar | 0 | 7 537 | – | – | 0 | 122 | 308 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 115 | 68 | 71 | 37 | 76 |
| Kortfristiga placeringar | 1 463 | 1 163 | 9 617 | 9 003 | 8 675 | 5 227 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 463 | 1 163 | 9 617 | 9 003 | 8 675 | 5 227 | 0 |
| Kassa och bank | 34 | 46 | 656 | 372 | 240 | 2 026 | 1 052 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 110 692 | 105 413 | 95 019 | 94 074 | 93 617 | 94 187 | 100 293 |
| Eget kapital | 99 046 | 97 191 | 94 791 | 94 029 | 93 572 | 93 027 | 94 242 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 98 996 | 97 141 | 94 741 | 93 979 | 93 522 | 92 977 | 94 192 |
| Balanserat resultat | 97 141 | 94 741 | 93 979 | 93 472 | 92 977 | 94 192 | 94 872 |
| Årets resultat | 1 855 | 2 400 | 762 | 507 | 545 | −1 214 | −681 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 410 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 410 |
| Långfristiga skulder | 11 414 | 7 507 | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 10 289 | 7 507 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 124 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 233 | 716 | 229 | 45 | 45 | 1 160 | 5 642 |
| Skatteskulder | 188 | 661 | 184 | – | 0 | 118 | 426 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 997 | 5 171 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 55 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 50 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 93 979 | 93 522 | 92 977 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Det är oklart hur Coronapandemin utvecklar sig och därmed hur marknaden återhämtar sig under det kommande året. Bolaget har dock goda förhoppningar för att åtminstone andra halvan av 2021 normaliseras.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 290 | 17 961 | 0 |
| Årets inköp | 12 517 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 944 | 17 961 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 78 813 | 78 813 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 84 632 | 86 775 | 86 775 | 98 858 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 2 143 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 5 818 | 0 | – | 0 | – | 2 143 | – | 14 226 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 908 | 110 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 799 | 110 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Lugnets allé 24, 120 66 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-02-03
- Bransch
- Investmentverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall framtaga och förmedla information av ekonomisk art till fysiska och juridiska personer, bedriva konsultverksamhet inom ekonomisk information, marknadsföring, företagsetablering och affärsutveckling, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt även idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver ingen verksamhet förutom diskretionär kapitalförvaltning, således är bolaget även avregistrerat från f-skatt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.