Start › Hallands län › Steninge
Fredrik Ceverinsson Mureri och Kakelugnar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 967 | 1 537 | 1 370 | 1 315 |
| Nettoomsättning | 1 967 | 1 537 | 1 368 | 1 261 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 54 |
| Rörelsekostnader | 1 964 | 1 555 | 1 353 | 1 309 |
| Handelsvaror | 521 | 310 | 214 | 226 |
| Övriga externa kostnader | 333 | 269 | 249 | 196 |
| Personalkostnader | 1 110 | 976 | 890 | 886 |
| Rörelseresultat | 3 | −18 | 17 | 6 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | −11 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | −18 | 6 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 31 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 31 | 0 |
| Resultat före skatt | 4 | −18 | 36 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 11 | 2 |
| Årets resultat | 4 | −18 | 36 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 751 | 708 | 659 | 695 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 751 | 708 | 659 | 695 |
| Varulager m.m. | 181 | 181 | 125 | 55 |
| Råvaror och förnödenheter | 181 | 181 | 125 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 215 | 189 | 117 |
| Kundfordringar | 37 | 38 | 0 | 7 |
| Övriga fordringar | 119 | 121 | 78 | 97 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 56 | 111 | 13 |
| Kassa och bank | 404 | 312 | 346 | 523 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 751 | 708 | 659 | 695 |
| Eget kapital | 433 | 429 | 447 | 410 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 383 | 379 | 397 | 360 |
| Balanserat resultat | 306 | 306 | 306 | 306 |
| Årets resultat | 27 | 23 | 40 | 4 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 31 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 317 | 279 | 212 | 254 |
| Leverantörsskulder | 72 | 56 | 34 | 0 |
| Skatteskulder | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Övriga skulder | 137 | 133 | 94 | 169 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 95 | 76 | 70 | 72 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 379 | 397 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ÖHRNVÄGEN 9, 305 72 STENINGE
- Registrerat
- 2012-01-17
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva renovering, försäljning, montering av kakelugnar, murning av spisar, skorstenar samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 384-9288
- Fredrik Ceverinsson Mureri och
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Halmstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-04-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Fredrik Ceverinsson Mureri och Kakelugnar AB bedriver renovering, försäljning, montering av kakelugnar samt murning av spisar och skorstenar. Företaget har sitt säte i Halmstad .