Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Kabuto AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 066 | 645 | 921 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 1 054 | 645 | 921 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 910 | 609 | 735 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 | 5 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 206 | 191 | 289 | – | – | – |
| Personalkostnader | 703 | 414 | 444 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 156 | 35 | 186 | – | – | – |
| Finansiella poster | −5 | −9 | −6 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 10 | 6 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | 27 | 180 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 77 | 93 | −36 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 77 | 93 | −36 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 228 | 119 | 144 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 29 | 32 | – | – | – |
| Årets resultat | 141 | 90 | 112 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 905 | 771 | 813 | 926 | 1 042 | 717 |
| Anläggningstillgångar | 520 | 520 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 520 | 520 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 520 | 520 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 385 | 251 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 221 | 232 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 128 | 51 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 79 | 62 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 164 | 19 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 905 | 771 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 475 | 334 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 425 | 284 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 284 | 193 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 141 | 90 | – | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 118 | 195 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 118 | 195 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 61 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 61 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 312 | 182 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 29 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 284 | 136 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 16 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Kabuto AB startade sin verksamhet år 2012 och företaget bedriver IT konsultverksamhet inom systemutveckling, projektledning och IT utbildning. Företaget bedriver också DJ, utbildningar inom DJ:ing och artistisk verksamhet. Kabuto AB bedriver även cateringverksamhet, kombination av element av olika kulinariska och kulturella traditioner, vegetariskt, veganskt, RAW food, utbildning inom mat.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under det gångna räkenskapsåret har bolaget anpassat sina arvoden till normala marknadsmässiga nivåer. Denna justering har bidragit till en ökning av bolagets nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Kabuto AB startade sin verksamhet år 2012 och företaget bedriver IT konsultverksamhet inom systemutveckling, projektledning och IT utbildning. Företaget bedriver också DJ, utbildningar inom DJ:ing och artistisk verksamhet. Kabuto AB bedriver även cateringverksamhet, kombination av element av olika kulinariska och kulturella traditioner, vegetariskt, veganskt, RAW food, utbildning inom mat.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året behövt anpassa sin verksamhet till ett förändrat marknadsläge. För att behålla konkurrenskraften gentemot andra aktörer har bolaget justerat sina arvoden, vilket lett till en tillfällig minskning i nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 520 | 520 | 520 | 483 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 37 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 111 | 111 | 111 |
| Ackumulerade avskrivningar | 111 | 111 | 111 |
Om bolaget
- Adress
- RÅDAVÄGEN 76 A, 435 42 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2012-01-09
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva IT konsult verksamhet inom systemutveckling, projektledning & utbildningar. Företaget ska också bedriva DJ, musikproduktion och artistisk verksamhet, Kultur, Utbildningar. Företaget ska bedriva catering, kombination av element av olika kulinariska och kulturella traditioner så kallad fusion kök, vegetariskt, RAW food, utbildningar.
Bankgironummer
- 827-8525
- Kabuto AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är i Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.