Peos Träservice AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 022 | 677 | 670 | 1 306 | 1 179 | 1 560 |
| Nettoomsättning | 1 022 | 677 | 670 | 1 306 | 1 179 | 1 559 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 943 | 752 | 640 | 1 259 | 1 222 | 1 531 |
| Råvaror och förnödenheter | 311 | 29 | 68 | 567 | 520 | 813 |
| Övriga externa kostnader | 180 | 177 | 214 | 257 | 272 | 228 |
| Personalkostnader | 452 | 546 | 358 | 435 | 430 | 490 |
| Rörelseresultat | 79 | −75 | 30 | 47 | −43 | 29 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | −75 | 30 | 47 | −44 | 27 |
| Resultat före skatt | 79 | −75 | 30 | 47 | −44 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | 6 | 2 | 0 | 6 |
| Årets resultat | 77 | −75 | 24 | 45 | −44 | 21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 289 | 121 | 224 | 266 | 270 | 282 |
| Omsättningstillgångar | 289 | 121 | 224 | 266 | 270 | 282 |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 74 | 124 | 134 | 130 | 232 |
| Kundfordringar | 169 | 17 | 65 | 36 | 61 | 97 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 8 | 25 | 56 | 8 | 59 |
| Övriga fordringar | 36 | 39 | 24 | 27 | 36 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 10 | 10 | 16 | 25 | 45 |
| Kassa och bank | 79 | 47 | 100 | 132 | 140 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 289 | 121 | 224 | 266 | 270 | 282 |
| Eget kapital | 137 | 60 | 135 | 111 | 76 | 120 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 87 | 10 | 85 | 61 | 26 | 70 |
| Balanserat resultat | 10 | 85 | 61 | 16 | 70 | 49 |
| Årets resultat | 77 | −75 | 24 | 45 | −44 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 152 | 61 | 89 | 155 | 194 | 162 |
| Leverantörsskulder | 77 | 11 | 31 | 45 | 76 | 34 |
| Övriga skulder | 75 | 16 | 24 | 76 | 69 | 94 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 35 | 35 | 35 | 49 | 35 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 26 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets minskade nettoomsättning beror främst på en minskad försäljning av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2012-01-03
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver byggnadsverksamhet. Bolaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.